Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nden görkemli proje finali

Ankara Gazeteciler Cemiyeti, 9. Köy Haber Merkezi Projesi ikinci döneminin kapanışında basın ve ifade özgürlüğü için çalışanları geniş katılımlı bir dayanışma etkinliğinde bir araya getirdi. Norveç Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleştirilen “9. Köy Haber Merkezi Projesi” kapsamında planlanan Basın Evi söyleşilerinin bu haftaki başlığı “10 Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz” oldu.
Panel ve kapanış törenine Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner katıldı. Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşide ise basın hukuku uzmanı, Avukat Fikret İlkiz ile gazeteciler Gökçer Tahincioğlu ve Sibel Yükler konuşmacı olarak yer aldı. Söyleşide, son 10 yılda Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün değişimi ve buna neden olan dinamikler ele alındı.
Norveç Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleştirilen “9. Köy Haber Merkezi Projesi” kapsamında düzenlenen panelde konuşan İlkiz,
 “Terörle Mücadele Kanunu üzerinden gazetecilerle uğraşmaya devam edilecek. Herhangi bir gazetecinin gözaltına alınmasının Türkiye’de bir kıymeti yoktur, tutuklanması da o kadar şaşılacak bir şey değil. Hepimiz bir gün gözaltına alınabiliriz.
1991 yılında terörle mücadele kanununun 6. ve 7. maddeleri halen yürürlükte. Bunun üzerinde durarak gazetecilerle uğraşmaya devam edecekler. 217. maddeyi de gazetecilerin kamu düzenini bozduğuna yönelik bir suçlama için kullanacaklar. Türkiye, ifade özgürlüğünde hiç yol almadı” diye konuştu.
Panel ve resepsiyona katılan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise Ankara Cemiyeti’nin Norveç Büyükelçiliği desteği ile çok sayıda genç gazeteciye destek olmasından memnuniyet duyduklarını, başarılı projelerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*