İGC Nar Projesi şiddete karşı farkındalık yaratacak

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı desteği ile başlayan ‘Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR Projesi’ Eylül 2021 tarihinde başladı. İzmir, Manisa ve Muğla odaklı sürdürülen proje kapsamında medyadaki şiddet dili dönüştürülerek, farkındalık çalışmaları yapılacak. “NAR- Kadın ve LGBTİ+ Bireyler Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi” Türkiye’de ilk kez 3 şehir odaklı şiddet haritalamasını gündeme getirecek. Tespit edilen şiddet yoğun mahallelerde Nar Buluşmaları düzenlenerek, psikolog, avukat ve sivil toplum örgütleri temsicileriyle bir değişim başlatmayı hedefliyor. Proje kapsamında İzmir, Manisa ve Muğla’da 8 mahalle buluşması yapılacak. Mahalle buluşmalarında billboard, broşür ve diğer tanıtım araçları kullanılarak farkındalık düzeyi artırılması hedefleniyor.

Projenin diğer önemli kısmı ise toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı haber dilini yaygınlaştırmak. Bu kapsamda 45 gazeteciye toplumsal cinsiyet odaklı eğitimleri verildi. 4 Aralık’ta online olarak başlayan 30 saatlik eğitimler 11 Aralık’ta sona erdi. Eğitimlerin çıktıları olarak, haber, belgesel, kamu spotları, afiş ve billboard metinleri, jingle, podcast hazırlanacak. İGC bünyesinde oluşturulacak bir ‘Haber Yayın Kurulu’ vasıtasıyla onbeş günde bir en başarılı aile, kadın, şiddet haberleri seçilecek. Seçilen ayda 6 habere telif ödenecek.

Proje eğitimine katılanların hazırladığı ve yayın kurulu tarafından onaylanan belgeseller, kamu spotları, radio jingle ve podcastler telif ödenerek yayınlanacak. Tüm bu proje çalışmaları İGC’nin ve projenin internet sitesinde ve 9 Eylül gazetesinde yayınlanacak. Proje ürünlerini yaygınlaştırmak adına influencerlar ve diğer medya kuruluşları ile işbirlikleri yapılacak. ‘Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR Projesi’ 15 ay sürecek.

Başvuru Formu

Nar_Teklif_Basvuru_Formu

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Nar_Teklif_Basvuru_Formu

Tüm NAR haberlerine NAR sitemizden ulaşabilirsiniz.