GAZETECİLERİN VE GAZETECİLİK MESLEĞİNİN İTİBARINI ZEDELEMEYE ÇALIŞMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR!

Bakircayturk.com adlı internet sitesinde program yapan, adını daha önce de kadınlara yönelik ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerle duyduğumuz Murat Karakaş geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği radyo programında İzmir Gazeteciler Cemiyetimizi ve meslektaşımız Çağla Geniş’i hedef alarak ağır sözler sarf etmiştir.

Bu şahsı hiçbir şekilde muhatap kabul etmemekle birlikte, 12 yıldır onur ve başarıyla sürdürdüğümüz, Bergama Belediyesi ile birlikte merhum gazeteci büyüğümüz Şakir Süter’in anısına düzenlediğimiz yarışmanın saygınlığı ve şahsın başarılı meslektaşımıza yönelik ağır ithamları nedeniyle açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Yerel bir radyoda program yapan bu şahıs, daha önce de mülteciler ve Ukraynalı kadınlar hakkında sarf ettiği cinsiyetçi ve ırkçı ifadeleri yüzünden Cemiyetimiz ve Cemiyetimizin üye olduğu Basın Konseyi tarafından kınanmıştır.
Önceki açıklamaları nedeniyle sehven özür dileyen ancak yanıltıcı ifadelerle kin ve nefret dolu yalan ve iftiralarına devam eden Karakaş’a karşı her türlü yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyu bilgisine sunarız.

Ayrıca, gazeteci, her şeyden önce mesleki etik değerleri ve insana saygıyı en ön planda tutmak zorundadır.
Böyle davranmayan birine gazeteci denmez, bu meslekten kabul edilmez. Kişisel itibarın olmayışı kişileri bağlamakla birlikte mesleğin itibarını küçük düşüren, meslek ilkelerini çiğneyen hiçbir girişim ve söyleme izin vermeyeceğiz.

Murat Karakaş’ın canlı yayında yaptığı saygısızlıktan dolayı kınıyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*