DOKUZ EYLÜL’DE ÖRNEK TOPLU SÖZLEŞME

İzmir Gazeteciler Cemiyeti imtiyaz sahipliğinde, ‘Gazetecilerin Gazetesi’ sloganıyla günlük yayın yapan Dokuz Eylül Gazetesi/İnternet Sitesi ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında 4. kez toplu sözleşme imzalandı.

Sözleşme kapsamında gazete çalışanları; yüzde 35 zam, yılda iki kez ikramiye, yılbaşına kadar 2 bin 500 yeni yıldan itibaren 3 bin TL yemek ücreti ve diğer sosyal haklardan yararlanacak.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, yerel basının onlarca sorunla boğuştuğu bir dönemde, çalışan arkadaşları mağdur etmemek adına ellerinden gelenin fazlasını zorladıklarını ifade etti.  

•     DENGE VE MODEL OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

 Yerel gazetelerin bağımsız gazetecilik mücadelesi ile ekonomik sıkıntıların yanı sıra dijitalleşme gerçeğiyle karşı karşıya kaldığını, maliyetlerin her geçen ay katlanarak arttığını ifade eden Gappi “Canla başla çalışan arkadaşlarımız için tüm koşullarımızı fazlasıyla zorladık. Bu toplu sözleşme, emekçi arkadaşlarımıza verdiğimiz değerin bir tezahürüdür. Ancak yerel gazetecilik ülkemizde ve kentimizde mutlaka desteklenmelidir, aksi takdirde bu ekonomik tabloda sürdürülebilirlik mümkün değildir” diye konuştu.

•     ÜCRET SENDİKACILIĞININ ÜZERİNE ÇIKILMALI

Türk basın sektöründe sendikacılığın gelişemediğine dikkat çeken Gappi sözlerini şöyle sürdürdü: “Basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün sembolüdür. Ancak Türk basını ve yerel basın bugün gelinen noktada varlık mücadelesi içindedir.  Sendikayı emeğe verdiğimiz değerin bir yansıması olarak görüyoruz. Özünde sermaye ve emek özdeştir, sürdürülebilirlik birlikte sağlanır.  Ücret sendikacılığının üzerinde basının sorunlarının çözümüne ve dönüşümüne katkı sunacak gerçek sendikacılığın büyümesi gerektiğine inanıyoruz”

•     DOKUZ EYLÜL ARTIK BİR MEDYA GRUBU

Dokuz Eylül Gazetesi’nin iş arama sürecindeki gazetecilere destek olmak, sektöre yetişmiş eleman sağlamak, doğru ve öncü bir model, denge olabilmek gibi amaçlarla çalışan bir yayın grubu olduğunu vurgulayan İGC Başkanı, “9 Eylül, son iki yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla, aylık 2 milyonluk takipçisi olan   internet sitesi, canlı yayınların yapıldığı profesyonel stüdyosu ve kurgu, montaj, çekim hizmetlerinin verildiği prodüksiyon çalışmalarıyla dikkat çeken bir medya grubu haline geldi. Türkiye’de bu kapsamda örneği yok. Ancak bizim asıl amacımız sektörde bir okul niteliğini koruyarak, basında istihdamın artmasına öncülük etmektir” diye konuştu.  

•     ZORLU DÖNEM BAŞLIYOR

Yerel Basının, 1 Ekim 2023 itibarıyla Basın İlan Kurumu yönünden birçok kritere tabii tutulacağını anımsatan Dilek Gappi, “Evet toplu sözleşmemizi tamamlayarak sözde değil özde çalışan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Fakat önümüzdeki süreç yerel basın için ayrıca zorlu. Basın İlan Kurumu yeni mevzuatı gereği, yüksek kriterler yakalanmazsa yerel basınımızı istihdam açısından hayli kritik günler bekliyor. Gerçekliğin hep birlikte farkında olmak zorundayız. Dijitalleşme, hızlı ve etkili habercilik artık bir ideal değil, zorunluluk. Bu kritik süreci de canla başla çalışan arkadaşlarımızla aşma gayretindeyiz” dedi.

•     YÖNETİM KURULU’NA TEŞEKKÜR

Her geçen gün zamların yağdığı ekonomik ortamda bir yerel gazete için kolay olmayan toplu sözleşmeye imza attıklarına işaret eden Gappi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun emekçi arkadaşlarının arkasında dimdik durduğunu söyledi. Gappi sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir Gazeteciler Cemiyeti Türkiye’de örneği olmayan bir şekilde mücadelesine ve çabalarına devam etmektedir.  23’ü sendikalı olmak üzere 28 çalışanın bulunduğu bir başka Cemiyet yoktur. Ancak bu hayallerimize kavuşmanın bir ifadesi olduğu gibi, yönetim kuruluna büyük bir sorumluluk da yüklemektedir. Çalışan arkadaşlarımızdan öncelikli beklentimiz ise kurumu kendilerine ait olarak görmeleri ve geleceğinden birlikte sorumlu olduğumuzun, sektörde bir model olduğumuzun bilinciyle çalışmalarıdır. 4. Toplu sözleşme dönemi hepimiz için hayırlısı olsun.”

Yeni dönem toplu sözleşme; İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Genel Sekreter Mehlika Gökmen, Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Seyis, Dokuz Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Macit Sefiloğlu ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, TGS İzmir Şube Başkanı Nil Kahramanoğlu’nun katıldığı toplantıda imzalandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*