Türkiye otokrasiyi hak etmiyor

Medya Dayanışma Grubu olarak ülkemizdeki seçim dönemi ve sonrasındaki antidemokratik gelişmelerden çok ciddi kaygı duyuyoruz. Dozu giderek artan, ülkeyi kutuplaştıran, iktidara eleştirel bakan tüm toplum katmanlarını, her türlü düşünceyi ve özellikle giderek daralan medya ifade alanını ötekileştiren, kısırlaştırmaya çalışan ve hedef tahtasına oturtan uygulamalara karşı her türlü ortak çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.
İfade ve basın özgürlüğü halkın bilinçli tercih yaparak demokratik yönetişime katılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle de tüm demokrasilerde ve demokratikleşmeyi amaçlayan yönetim sistemlerinde ifade ve basın özgürlüğü yaşamsal önemde görülmüş ve koruma altına alınmıştır. Ülkemizde özgürlüklerin sadece “övme özgürlüğü” ile sınırlandırılması, her türlü yerginin ve eleştirinin şeytanlaştırılması otokratikleşmenin bir göstergesidir. Türkiye bu durumu asla hak etmemektedir.
Yaratılan korku iklimi ile basının ve aydınların susturulması, bezdirilmesi halkın bilinçli tercih yapmasını daraltmakta, demokrasiyi sakatlamaktadır.
Üst kurulların düzenleyici, yön verici, teşvik ve takdir edici uygulamalarla ilerlemeye öncü olmaları gerekirken iktidarın cezalandırma organına dönüşmesi hem anayasal suç hem de varlık amaçlarına aykırıdır.
Dezenformasyon çağımızın ciddi bir sorunudur. Dezenformasyona karşı tedbirler alınması Türkiye gibi dünyanın da önemli gündem maddesidir. Dezenformasyonla mücadele kisvesi altında tüm rejim muhaliflerini orantısız ve acımasız üst kurulların cezalandırmasıyla nefessiz bırakmak basının hür olduğu ve sansür edilemeyeceği anayasal düzenlemesi altında suçtur.
Gerek seçim propagandası döneminde gerekse de son Tele 1, Merdan Yanardağ, özelinde gördüğümüz gibi montaj ve eğilmiş, bükülmüş dezenformasyon örnekleriyle cadı avı başlatılması adalet kavramıyla, demokrasi ile bağdaşmaz. Aksine bu duruma sessiz kalan yargı erkinin bağımsızlığını ve adaleti sağlamada yaşadığı sıkıntıyı gösterir. Nasıl yaşama hakkı tüm hakların anasıysa ve yokluğunda tüm diğer haklar yok hükmündeyse, adaletin yokluğunda demokrasi de olamaz.
Ülkemizdeki ifade ve basın özgürlüğü sıkıntısı ne Tele 1’e karşı yapılan son operasyon, ne de Halk TV, Fox TV, KRT televizyonlarına, Cumhuriyet, Evrensel, BirGün ve diğer “eleştirel” gazetelere, ya da yerel basına yönelik çeşitli kumpas ve düşmanca kampanyalar ile sınırlıdır. Karşı karşıya kalınan durum tüm eleştirilerin yasaklanması, eleştirenlerin yok edilmesi zulmüdür.
Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti yargısını göreve davet ediyoruz.
Basın Konseyi
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Disk Basın-İş
Gazeteciler Cemiyeti (Ankara)
Haber-Sen
İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Türkiye Gazeteciler Sendikası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*