İGC’den deprem bölgesindeki gazetecilere özel ek

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin AB projesi kapsamında verilen telif desteğinden deprem bölgesinde yaşayan gazetecilerin faydalanması için özel ilave yayınlayacak.  ‘Deprem! Ya Sonra?’ başlıklı özel ilave için bölgedeki gazetecilerin haberleri bekleniyor
 Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliği ile yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı telif desteği kapsamında ‘Deprem! Ya Sonra?’ özel ilavesi yayınlanacak. Mayıs ayında yayınlanması planlanan özel ilave ile, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin ardından bölgede yaşayan gazetecilere destek olmak hedefleniyor.
 Telif Destek Programı dahilinde, yayınlanacak eserlerin sahiplerine brüt 100 Euro telif ücreti ödenecek.
Telif Destek Programı, iş arama sürecinde olan ve/veya serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor. Başvuru formu igc.org.tr telif bölümünden indirilerek, [email protected] hesabına haber ve fotoğraflarla iletilecek.
Son başvuru tarihi 05 Mayıs 2023.
Konu Başlıkları
‘Deprem! Ya Sonra?’ özel ekinde yer alacak konu başlıkları şöyle;
Uzmanlar anlatıyor: Türkiye’de deprem konusunda hangi önlemler alınmalı?
Deprem Bölgesinde yeniden deprem olursa nasıl önlemler alınıyor?
Deprem sonrası 3 büyük sivil toplum örgütü ile çalışmalar (Ahbap derneği, AFAD, İhtiyaç Analizi
İnsan Hakları İhlalleri
Deprem Bölgesinde Kadın Olmak
Deprem Bölgesinde Çocuklar
Kimsesiz Çocuklar ne oldu?
Engellilerin durumu
Zorunlu Göç Edenlerin Hikayeleri
Bölge ekonomisi: Bölgedeki fabrikalar, esnaf ne yapıyor?
Enkaz altında kalan yerel medya ve gazetecilerin son durumu
Kaybolan Kültürel Zenginlikler
Profesyonel spor takımlarının durumu
Başvurular; [email protected] adresine 05.05.2023 akşamına kadar iletilebilir.
Üretilen içeriklerden doğacak hukuki ve maddi sorumluluk eser sahibine, eserin yayın hakkı telif haklarına uygun olarak İGC ve Dokuz Eylül Gazetesi’ne ait olacak.
Kimler başvurabilir? 
“Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi” kapsamında uygulanan Telif Destek Programına fiili ehliyetine sahip, daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile deprem bölgesindeki gazeteciler öncelikli olmak üzere serbest çalışan gazeteciler faydalanacak. Eserler; Yayın Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından yayınlanacak.
Başvuruların https://www.igc.org.tr/Dosyalar/Telif_Destek_Programi_Basvuru_Formu.docx adresinde yer alan ve bülten ekinde de gönderilen başvuru formlarının doldurularak yapılması gerekmektedir.
** Bu yayın Avrupa Birliği tarafından sağlanan finansal destek ile hazırlanmıştır. İçeriğinden tümüyle TGS ve İGC sorumlu olup, Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*