Basın İlan Kurumu (BİK) 31. Dönem 4. Genel Kurul toplantısı Afyonkarahisar’da düzenlendi

Basın İlan Kurumu (BİK) 31. Dönem 4. Genel Kurul toplantısı Afyonkarahisar’da düzenlendi. Toplantıya katılan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, yerel basının demokrasinin soluğu olduğunu belirterek, atılan her adımın istihdamın garantisi anlamına geldiğini söyledi.
Basın ilan fiyatlarının artırılarak, 35 lira olan st/cm fiyatının yüzde 100 artışla 70 liraya çıkarılmasının önemli olduğuna işaret eden Gappi, ancak teknoloji ve geleneksellik arasına sıkışan yerel basının yeni düzenlemelere de gereksinim duyduğunu vurguladı.
Anadolu Basının temsilcilerinden biri olarak hem bağımsız gazetecilik hem de ekonomik olarak ayakta kalma mücadelesi verdiklerini dile getiren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve BİK Genel Kurul Üyesi Dilek Gappi şunları belirtti:
“Basın İlan Kurumu, basınımızın yaşaması için kurulmuş değerli bir kurumdur. Son genel kurulla, önemli sonuçlara imza atıldı. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ancak önümüzde internet haber sitelerimizin, Basın İlan Kurumumuzca desteklenecek kriterlerinin belirlenmesi, teknolojik dönüşüm, yeni istihdam gibi önemli konular var. Bağımsız gazetecilik anlayışımızdan taviz vermeden, mücadelemiz ve çabamız sürecektir. Ekonominin zorlu koşullarından derin etkilenen Türk Basınını ayakta tutmanın, geleceğe taşımanın yollarını bulmak durumundayız.”
BİK Genel Kurulu’nda sütün santim fiyatı;  günlük fiili satış ortalaması elli bin altındaki gazeteler için yüzde 100 artışla 70 TL; elli bin ve üzerindeki gazeteler içinse yüzde 58,73 artışla 100 TL olması öngörüldü.  Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir’deki süreli yayınlar için geçerli olan kredi desteğinin, Kurumun finansal imkânları ölçüsünde ülke genelinde ve süreli yayınların tümüne verilebilmesi kararı alındı. Genel Kurul’un Resmi İlan Tarifesine ilişkin teklifi Cumhurbaşkanlığına arz edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*