haydar-rustu-oktemHAYDAR RÜŞTÜ ÖKTEM (1890-1951) 1890 yılında Gümüşhane’de doğdu. Gazeteci ve yazar.Trabzon Lisesi’nde okurken edebiyat öğretmeni şair Hamlizade İhsan Bey’den etkilendi. İstanbul’da Tıbbiyeye yazıldı. Burada okurken “Geveze” adlı dergiye yazılar yazmaya başladı. Konyalı Nurettin Rüştü ile “Cadaloz” adlı gazeteyi çıkarmaya başladı. Bir yıl sonra Nurettin Rüştü, Hakkı Tarık ve Ethem Hidayet’le birlikte Baba Tahir’in matbaasını kiraladı ve “Cihad” adında siyasi gazete çıkarmaya başladı. Sağlık nedeniyle Tıbbiye üçüncü sınıftan ayrılarak Selanik Hukuk Mektebi’ne geçti.
İttihat ve Terakki’nin en ateşli savunucusu oldu. Çeşitli gazetelerde düşün ve sanat dergilerinde yazdı. Selanik’te ilk yazıları “Yıldırım” gazetesinde çıktı. “İstanbul’a İstanbul’a” makalesi ile 6 ay mahkûm olarak Yedikule hapishanesi’ne atıldı. Hapishane sonrası İzmir’e gelerek İttihat ve Terakki Mektebi Edebiyat Öğretmenliğine başladı. Küçük Talat’ın yardımıyla Anadolu Gazetesi yazı ailesine katıldı.
Bir süre sonra Anadolu Gazetesi’nin sahibi oldu. Birinci Dünya Savaşı’ndan önce İzmir’e yerleşti. Anadolu Gazetesini satın aldı. Akşamları yayınlanan “Duygu”adlı gazeteyi çıkardı. İzmir’in işgalinden sonra gazeteyi Antalya’da çıkardı. Yazılarıyla ulusal savaşımı destekledi. Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İzmir’e döndü, gazetesinin yayımını sürdürdü. 2,3, 4 ve 5. Dönem Denizli, 6. Dönem Tunceli ve 8. Dönem İzmir’den milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyeliği yaptı.
Gazetecilerin örgütlendiği Türk Basın Birliğinin kurucusu ve yönetcisi oldu. İzmir Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşunda görev aldı.
Evli ve üç çocuk babası olan Haydar Rüştü Öktem 12.08.1951 yılında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak tedavi gördüğü İstanbul Teşvikiye Sıhhat Yurdu’nda vefat etti. İzmir’de toprağa verilmiştir. Prof Dr Zeki Arıkan tarafından “Mütareke ve İşgal Anıları” adlı eseri Türk Tarih Kurumu yayınlarından çıktı.

SOSYAL MEDYA

2,149BeğenenlerBeğen
1,944TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

sevket-bilginŞEVKET BİLGİN (1895 – 1978) : Selanik’te (Yunanistan) doğdu. 1895 yılında kurulan Asır Gazetesi’nin sahibi Abdurrahman Arif Beyin oğludur. Hukuk öğrenimi gördü. Gazeteciliğe ikinci Meşrutiyet’le birlikte adının önüne “Yeni” sözcüğü eklenen Yeni Asır’ın imtiyaz sahibi olarak 1910 yılında başladı. 1924 yılında ailece İzmir’e göç ettiler. Bu nedenle gazete İzmir’de yayınlanmaya başladı. Bunun yanı sıra 1930 lu yıllarda Sırrı Sanlı ve Mişel Kamber ile Le Levant adında Fransızca bir gazete çıkardı. 1946 yılında dört arkadaşıyla birlikte Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Fransızca ve Rumca biliyordu. Ölümüne kadar Yeni Asır’a başyazılar yazdı. Gazetenin yayın politikasını belirledi. Ölümünden başlanarak adına her yıl ödüller verilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıydı.

burhan-belgeBURHAN BELGE (1898- 1967) Başkanlığı: (1946 yılında altı ay) Şam’da (Suriye) doğdu. Almanya’da Mimarlik öğrenimi gördü. Gazeteciliğe Anadolu Ajansıu’nda başladı. Çevirmen ve muhabir olarak Bükreş’te çalıştı. Ankara’da yayınlanan Hakimiyet – i Milliye Gazetesi’nde fikir ve poltika yazıları yazdı. 1940 yılında Basın Yayın Genel Müdürlüğü Başmüşaviri olarak göreve getirildi. Tan, Vatan ve Tanin’de çalıştı. 1945 yılında İzmir’e geldi. İki yıla yakın süreyle Demokrat İzmir’e başyazılar yazdı. 1946 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşuyla birlikte cemiyetin başkanlığını üstlendi. 1954 yılından sonra İzmir Milletvekili olarak parlamentoda yer aldı. Fransızca, İngilizce ve Almanca bilirdi. Londra’da tedavi görürken öldü.

mithat-perinMİTHAT PERİN (1917 – 2001) Başkanlığı: (1948 – 1949) Nevrekop’ta (Makedonya) doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe İstanbul’da 1938 yılında Son Posta’da başladı. Belçika’nın Liege kentinde Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’na devam etti. 1946 yılında İzmir’de kurulan sonraları Demokrat İzmir adını alacak gazetede yazı işleri müdür, genel yayın müdürü ve başyazar olarak hizmet verdi. 1951 yılında İstanbul Ekspres Gazetesi’ni kurdu. Bu gazete 1955 yılı Eylül’ünde “Atatürk’ün Selanik’teki evi bombalandı” biçiminde yalan haber yayınladı ve bu yüzden çıkan olaylar 6 ve 7 Eylül günlerinde İstanbul’un büyük ölçüde harap olmasıyla sonuçlandı. Bir ara milletvekili olarak parlamentoda da bulundu. 1964 yılında haftalık bir dergi çıkardı. Emekliye ayrılışından sonra Tercüman Gazetesi’nin kültür yayınlarını yönetti. Hürriyet gazetesi’ne hizmet verdi. Son yıllarda Anadolu Ajansı İdare Meclisi Başkanı idi. Fransızca ve İngilizce biliyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı.

nihat-kursadNİHAT KÜRŞAD (1918 – 1988) Başkanlığı: (1958 – 1960) Kandiye’de (Yunanistan / Girit) doğdu. Ailesiyle birlikte İzmir’e yerleşti. Lise öğrenimi gördü. Gazeteciliğe 1940 yılında Tasvir – i Efkar’da başladı. Cumhuriyet, Yeni Sabah ve Ankara’da yayınlanan Kudret’te çalıştı. 1946 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni kuruluşunu gerçekleştiren beş kişi arasında yer aldı. 1952 yılında iki arkadaşıyla birlikte Ege Ekspres Gazetesi’ni kurdu. 1961 yılında Adalet Partisi’nin İzmir’de kuruluşu hareketine katıldı. İzmir Milletvekili olarak 1961 ve 1965 seçimleri sonunda TBMM’de bulundu. 1965 seçimleri sonrasında kurulan hükümette Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak görev aldı. İngilizce ve Rumca bilmekteydi. Evli ve dört çocuk babasıydı.

ilhan-esenİLHAN ESEN (1923 – 2004) Başkanlığı: (1960 – 1961) (1962 – 1966) Kaş’ta (Antalya) doğdu. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1948 yılında İstanbul’da başladı. Sonra İzmir’e geldi. Demokrat İzmir’de çalıştı. Hüriyet Gazetesi’nin İzmir Temsilcisi oldu. Ekspres ve Ticaret Gazeteleinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. Gazete İzmir’i yayınladı. 1961 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’te İzmir Basınını temsil etti. İstanbul’da Sabah Gazetesi’nde başkan yardımcısı olarak çalıştı.

orhan-rahmi-gokceORHAN RAHMİ GÖKÇE (1904 – 1972) : Başkanlığı: (1961) Tire’de (İzmir) doğdu. Yüksek öğrenim gördü. Bir süre öğretmenlik etti. Gazeteciliğe 1926 yılında Hizmet’te muhabir olarak başladı. Anadolu Gazetesi’nde on sekiz yıl süreyle yazı işleri müdürü ve başyazar olarak çalıştı. Demokrat İzmir’de çalıştı. Sabah Postası’nın da başyazılarını yazdı. Haberinden fıkrasına, başyazısından öyküsüne ve romanına kadar gazetecilikte her alandave her türde yazı kaleme almaya yetenekli bir gazeteciydi. Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğü görevinde bulundu. “İslam Tarihi”, “Selahattin Eyyübi”, “Giritin Fethi”, “Meçhul Korsan”, “Dağların Çocuğu”, “İzmir’in Don Juanı”, “Hizmetçi Kızın Defteri”, “Mezardaki Gazeteci”, “Fırtına Osman”, “Sevdiğim adam” eserlerinden bir kısmının adıdır.

cezmi-zallakCEZMİ ZALLAK (1921 – 1965) Başkanlığı: (1961 – 1962) İzmir’de doğdu. İzmir Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1945 yılında Anadolu Gazetesi’nde spor muhabiri olarak başladı. Haber, Yeni Asır, Ege Ekspres’te spor sekreterliği ve köşe yazarlığı yaptı. Cumhuriyet, Hakimiyet ve Son Posta’da muhabirlik ve temsilcilik etti. Ticaret Gazetesi’nde çalıştı. Gazeteciliğinin yanı sıra önemli bir sporcuydu. Yelkencilik dalında şampiyonluk kazandı. İngilizce, Fransızca, Rumca biliyordu.

jerfi-yenerJERFİ YENER (1916 – 1980) Başkanlığı: (1966 – 1967) İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1947 yılında Demokrat İzmir’de başladı. Bir süre Yeni Asır’da çalıştı. 1952 yılında Nihat Kürşat ve Kemal Mete ile ortaklaşa Ege Ekspres’i yayınladı. 1975 yılında Anadolu Ajansı İzmir Bölge müdürü oldu. Bir ara Anadolu Ajansı’nın Brüksel Bürosu’nda çalıştı. Fransızca biliyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı.

sabri-suphandagliSABRİ SÜPHANDAĞLI (1925 – 1977) Başkanlığı: (1967 – 1977) Ahlat’ta (Bitlis) doğdu. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe İzmir’de yayınlanan Ege Güneşi’nin İstanbul Bürosu’nda başladı. Sonra İzmir’e geldi. Yeni Asır’da sekreter ve yazı işleri sorumlusu olarak çalıştı. Son Havadis Gazetesi’nin İzmir Temsilciliğinde bulundu. Üç yıl süreyle Ege Ekspres’in Genel Yayın Müdürlüğünü yürüttü. Yeni Asır’da köşe yazarlığı, Anadolu Ajansı ve TRT de Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. “Pasifik Kuşları”, “Odessa’dan Ortaasya’ya” ve “Dört ülke dört sistem” adlı eserleri yayınlandı. Evli ve bir çocuk babasıydı.

suha-tekilSÜHA TEKİL (1926 – 1998) (Başkanlığı: 1977 – 1980) – İzmir’de doğdu. Lise öğrenimi gördü. Gazeteciliğe 1950 yılında Anadolu Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Bir süre yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1951 yılında Gece Postası gazetesi ile Ege Spor Dergisini çıkardı. 1960 yılında Ege Telgraf’ın imtiyaz sahibi oldu. Basın İlan Kurumu yönetim kurulunda yer aldı. Evli ve üç çocuk babasıydı.

gungor-mengiGÜNGÖR MENGİ (Başkanlığı: 1980 – 1984) – 1940 yılında Bayramiç’te (Çanakkale) doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akjademisi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1959 yılında Demokrat İzmir’de başladı. Bu gazetede spor yazarı olarak uzun süre çalıştı. Daha sonra Yeni Asır’da İstihbarat Şefi, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Müdürü ve Başyazar olarak çalıştı. Bu arada iki dönem TRT yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Bir dönem de Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliği görevinde bulunduç Ege Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak “Gazete Yazı Türleri ve Kompozisyon” dersleri verdi. Sabah Gazetesi’nde murahhas üye ve başyazar olarak çalıştı. Halen Vatan Gazetesi’nin yayın yönetmeni ve başyazarıdır. Gazetecilikle ilgili yarışmalarda ödüller kazandı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

ismail-sivriİSMAİL SİVRİ (1927 – 2007) (Başkanlığı: 1984 – 1998) – 1927 yılında Kırkağaç’ta (Manisa) doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1951 yılında İstanbul’da Yeni Sabah Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. 1960 yılına kadar İstanbul’da Dünya, Son Telgraf, Vatan, Tercüman ve Havadis’te çalıştı. 1960 yılında Milliyet’in İzmir Temsilciliği görevini üstlendi. Yirmi yıl sonra emekliye ayrıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanlığında da bulundu. Ege Ünivesitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. “Yeşil Pancurlu Ev”, “Karınca Dostları”, “Yürekli Kaplumbağa”, “Atatürk Çocukları Çok Severdi” ve “Atatürk Tarihi” adlı kitapları yayınlandı. Ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde makale, röportaj ve araştırma yazıları yayınlandı. 3 Ağustos 2007 günü yaşamını yitirdi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

erol-akincilarEROL AKINCILAR (Başkanlığı: 1998 – 2009) – 1938 yılında Denizli’de doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Gazeteciliğe l961 yılında Ege Telgraf’ta başladı. Akşam Gazetesi’nin İzmir Bürosu’nda muhabir, Demokrat İzmir Gazetesi’nde haber müdürü olarak çalıştı. 1970 yılında girdiği TRT’de Trabzon ve Antalya’da haber müdürü, İzmir’de televizyon ve radyoda Denetim Müdürü olarak yirmi yılı aşkın süre yönetici olarak görev yaptı. TRT’de daha sonra Yayın Denetleme Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Bir dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanlığı yaptı. 1998 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı oldu. Dört dönem İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

atilla-sertelATİLLA SERTEL (Başkanlığı: 2009 – 2015) – 1956 yılında Eskişehir’de doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek okulunu bitirdi. Milliyet’te başladığı meslek yaşamını sırasıyla Güneş, Yeni Asır, Hürriyet gazetelerinde muhabir, istihbarat şefi ve haber müdürü olarak sürdürdü. 1989 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı oldu. Daha sonra Gözlem Gazetesi’nde haber Müdürü, Gazete Ege’de Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde üç dönem yönetim kurulu üyeliği, iki dönem Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 26 Mayıs 2009 kongresinde Cemiyet Başkanlığı’na seçildi. 27 Eylül 2009’da Ankara’da yapılan genel kurulda da Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na seçildi. 16 Mart 2012’de yapılan Olağan Genel Kurul’da İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na ikinci kez seçildi. 26. Dönem İzmir Milletvekili seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.

MİSKET DİKMEN (Başkanlığı 2015-2021)

1961 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

1968 yılında Suat Taşer’in öğrencisi olarak TRT İzmir Radyosu Çocuk Saati programında görev almaya başladı. 1983 yılına kadar bu programla birlikte Radyo Tiyatrosu çalışmaları sürdü.

1983 yılında girdiği sınavlarda başarılı olarak aldığı eğitim sonrasında TRT Diyarbakır Radyosu’na spiker olarak atandı. 1984 yılında TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde görevlendirildi.

2010 yılında TRT’den ayrılana kadar radyoda; haber, söz, müzik, kuşak programlarının yanı sıra Gecenin İçinden, Günün İçinden, Bugün, İmbat, Denizin Sesi, Sağlık Programları, Röportajlar, televizyonda; Akşama Doğru, Konuşa Konuşa, Stüdyo İzmir, Gönül Bağımızdan, Günaydın Türkiye, Merhaba Avrupa, İnternet TV, Çeşitli Belgeseller, Konser Salonlarından gibi programların sunumunu, seslendirmesini yaptı. Ayrıca metin yazarlığı yaparak, naklen yayınlar gerçekleştirdi, bazılarının yapımcılığını da üstlendi. Çeşitli Kurumlar için belgeseller, tanıtım filmleri seslendirdi. TRT’nin genç spikerlerine eğitim verdi.

2010 yılında TRT’den ayrıldıktan sonra kuruluşundan itibaren İzmir ve çevresine yayın yapan Ege Üniversitesi Radyosu REK ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nun Yönetim Kurulu üyeliği, eğitim koordinatörlüğü ve program direktörlüğü görevlerini üstlendi. Burada Radyo-TV Topluluğu öğrencilerine diksiyon, radyo haberciliği, program hazırlama, sunum teknikleri eğitimi verdi.

Dikmen, mesleğine dair bilgiyi, deneyimi paylaşmayı çok önemsiyor. Bu amaçla çeşitli kurumlarda eğitimler ve seminerler veriyor.

2000 yılından başlayarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği yapan Misket Dikmen, 2015 ve 2018 yıllarında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı olan Dikmen, Basın Konseyinde Yüksek Kurul Üyesi olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil etti.