Uzman araştırmacılardan 105’inci yılında İzmir’in İşgali paneli

Gazetecilik mesleğinin ölümsüz simgesi ‘Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i anma etkinlikleri kapsamında İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Uyar ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Özsüer’in katkılarıyla ‘105’inci Yılında Kurtuluş ve Kuruluşun Yolunu Aşan Direniş; İzmir’in İşgali’ paneli düzenlendi.

Yoğun katılımın olduğu panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İzmirli gazeteciler olarak Hasan Tahsin ile bağımsız gazetecilik mücadelesi gibi eşsiz bir mirasa sahip olduklarını vurguladı. Başkan Gappi, gazetecilerin araştıran, sorgulayan ama bu durumun da ötesinde aydınlanma mücadelesini iliklerine kadar hisseden, mesleğin öncüleri olduğunu belirtti.

“YUNANİSTAN’I BESLEYECEK KALBİN ANA DAMARI”

Panelde Doç. Dr. Esra Özsüer, 3 yıl 3 ay 24 gün süren Yunan işgali sürecinde yaşanan gelişmeleri, kurtuluş ve kuruluş mücadelesini Yunanistan perspektifinden anlattı. İzmir’in sadece kurtuluşun şehri olmadığını, kuruluşun şehri de olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özsüer, İzmir’in demokrasi, cumhuriyet, düşmana karşı bağımsızlık ruhu, ihaneti görmüş bir şehrin yeniden ayağa kalkması noktasında sembolik bir şehir olduğunu ifade etti.

“MİLLİ MÜCADELENİN KIZIL ELMASI”

Prof. Dr. Hakkı Uyar ise Millî Mücadele’nin kızıl elmasının İzmir olduğunu söyleyerek, işgal sürecini Türk perspektifi üzerinden değerlendirdi. İzmir’in Millî Mücadele açısından tarihsel görevini fazlasıyla yaptığının, cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olduğunun altını çizen Prof. Dr. Uyar, toplumun fethi kadar kurtuluş süreçlerinin de önemli olduğunu, hatırlanması gerektiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*