Nar taneleri Denizli’de

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, medyada şiddet dilini dönüştürmek, şiddete ve çocuk istismarına karşı toplumsal farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla eğitimlerle Denizli’de ‘Nar’ rüzgarı estirdi. Önce Merkezefendi Belediyesi Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Belediye Başkanı Şeniz Doğan ev sahipliğinde muhtarlar ve sivil toplum temsilcileri ile bir araya gelen İGC, ‘Nar 2-Şiddete Karşı İletişim Projesi’ni’ tanıttı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Taylan, Proje Koordinatörü Reyhan Şenay, Avukat Birgül Değirmenci, Psikolog Caner Özdemir, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Ege Kadın Buluşmaları Platformu Denizli Temsilcisi Fikret Çınar’ın katıldığı buluşmada Denizlili muhtarlarla şiddete ve çocuk istismarına karşı çıkış yolları birlikte tartışıldı.

İGC Cemiyet Başkanı Dilek Gappi, şiddete karşı yerel yönetimlerin çalışmalarının önemine değinerek, muhtarların etkin varlığıyla şiddete karşı birer Nar elçisi olduğunu hatırlattı. Gappi, Merkezefendi Belediyesi’ne proje paydaşı oldukları için teşekkür ederek, kadınların ekonomik ve sosyal özgürlüklerini sağlamak için tüm kurumların birlikte hareket etmesinin önemli olduğuna değindi. Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ise Nar projesini yaygınlaştırmak için çalışacaklarını ifade ederek, kadınlara ve çocuklara yönelik sundukları ücretsiz kreş, meslek edindirme ve psikolog, avukat danışmanlığı hizmetlerini artırarak sürdüreceklerini anlattı. Proje ortağı Ege Kadın Buluşmaları Platformu Denizli Temsilcisi Fikret Çınar ise muhtarların mahallerde yerel yönetim yapı taşı olduğunu hatırlatarak, muhtarları güçlendirme çalışmalarını, yerel seçim öncesinde yaptıkları gibi, devam edeceklerini söyledi.

Eğitimlerin ardından Merkezefendi esnafını ziyaret eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, İGC Başkanı Dilek Gappi, STK Temsilcileri ve proje ekibi esnafların vitrinlerine ‘mahallemize şiddet giremez’ etiketlerini yapıştırarak, sokakta bilgilendirme çalışmaları yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*