YOLUNDA KORKUSUZCA İLERLEYECEĞİZ

Karabağlar Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 31 yıl önce bombalı suikast sonucu katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu özlem ve saygıyla andı.

100. Yıl Uğur Mumcu Parkı’ndaki anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Bektaş, meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Halkının çıkarlarını savunmak için gerçekleri yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Mumcu’yu özlem, minnetle ve saygıyla andıklarını söyleyen Selvitopu, ‘’Mumcu ve birçok aydınımızı profesyonelce katlettiler. Bizler onların savunduğu değerleri hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Uğur Mumcu’nun neden katledildiğini gelecek kuşaklara anlatmak boynumuzun borcudur. Asla unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız!” dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Bektaş da, karanlığın üzerine cesurca giden Mumcu’yu anarak konuşmasına başladı. Bektaş, “24 Ocak 1993’de, soğuk bir Ankara sabahında yürekleri yakan o bomba keşke patlamasaydı, arkamda duran bu Uğur Mumcu heykeli keşke dikilmek zorunda kalmasaydı. Keşke bu daktilonun üzerine bu karanfilleri bırakmak zorunda kalmasaydık. Keşke Uğur Mumcu yazılarını, kitaplarını yazmaya devam edebilseydi. Keşke Özgür ve Özge babasız büyümeseydi, Güldal eşsiz kalmasaydı. Bu keşkeler böyle sürüp gider. O gün patlayan bomba tüm ülkeyi yasa boğdu. Biz gazeteciler önümüzde büyük ışık tutan Uğur Mumcu’nun ilkeleriyle yola devam edeceğiz. 31 yıl önce bugün kimler tarafından yapıldığı çok iyi bilinen bu katliam, 31 yıl boyunca aydınlatılmadı. Bundan sonra dileğimiz bu karanlığın aydınlatılması, faillerin ortaya çıkarılmasıdır. Oy yıllarda Gazeteciler çeşitli suikastlerle öldürürken bugünlerde sabah baskınlarıyla alınıp, Silivri’ye götürülüyor. Ama biz Uğur Mumcu ‘nun gösterdiği yolda korkusuzca ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar Mumcu anısına açılan deftere düşüncelerini yazdılar ve anıtına kırmızı karanfiller bıraktılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*