Nar Projesi gazeteci eğitimleri İzmir’den başlıyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, ‘Nar 2-Şiddete Karşı İletişim Projesi’ ile medyada şiddet dilini dönüştürmek amacıyla gazetecilere eğitim verecek. 5 ilde yürütülecek eğitimlerin ilk durağı İzmir. Eğitimlere katılanlar ürettikleri haberlerle proje telif desteğinden de faydalanabilecek.

Medyada şiddet dilini dönüştürmek, şiddete karşı toplumsal farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü ‘Nar 2-Şiddete Karşı İletişim Projesi’ gazeteci eğitimleri başlıyor.

Gazetecilerin şiddete karşı haber yazma tekniklerini ve çocuk istismarı haberlerinin inceliklerinin anlatılacağı eğitim programı 26 Ocak 2024 tarihinde Saat 17.30’da İzmir Gazeteciler Cemiyeti Uluslararası Basın Merkezi’nde düzenlenecek. Prof.Dr.Sevda Alankuş ve gazeteci, öğretim üyesi Dr.Devrim İnce tarafından verilecek eğitimlere katılmak isteyen gazetecilerin, başvuru formunu doldurarak [email protected] adresine 25 Ocak 2024 tarihine kadar iletmesi gerekiyor.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, ‘Nar2- Şiddete Karşı İletişim Projesi’ kapsamında medyada ‘Nar elçileri’ çoğalmasını hedeflediklerini söyleyerek, tüm meslektaşlarını eğitimlere davet etti:

“Medyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin, şiddet ve çocuk istismar haberlerinde failin öne çıktığı doğru haber dilinin yaygınlaşması tüm gazetecilerin kamuya olan sorumluluğudur. Günübirlik, yüz yüze planlanan eğitimlerimize, bir kurumda düzenli olarak çalışan, serbest gazetecilik yapan ya da iş arama sürecinde olan tüm gazeteciler katılabilecek. Eğitimlere sadece yazılı basında çalışanları değil dijital, TV tüm medya çalışanlarını ve hatta yöneticilerini de bekliyoruz. Gelin şiddete karşı hep birlikte duralım”

Telif Desteği

Hollanda Kraliyeti İnsan Hakları programı projesi ‘Nar2- Şiddete Karşı İletişim Projesi’ eğitimlerine katılan gazeteciler, özel haberleri için telif desteğinden yararlanabilecek. Bu haberler, oluşturulan yayın kurulunun değerlendirmesinin ardından 9 Eylül Gazetesi’nde ve www.narsiddetekarsimedya.org’da yayınlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*