İGC Başkanı Dilek Gappi: Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması mesleğimize soluk veriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri, Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, Barış Selçuk’un ailesi, jüri üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Soyer: “Tek kelimeyle facia”

Konuşmasında; Türkiye’nin basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 165’inci sırada olduğunu vurgulayan Başkan Tunç Soyer, “Dibe vurmuş haldeyiz. Tarafsız, nitelikli, ilkeli habercilik anlayışıyla çalışan basın emekçilerimizi susturmak istiyorlar. Yazık ki basın ve ifade özgürlüğümüz her geçen gün daha da kısıtlanıyor. Buna karşı çıkan gazetecilerimiz hiçbir kanuni dayanağı olmaksızın göz altına alınıyor, şiddet görüyor, mahkûm ediliyor. Ülkemizde Ocak 2023’te 43 gazeteci tutukluydu. Temmuz 2023 itibariyle ise parmaklıklar ardındaki gazeteci sayısı 56’ya yükseldi. Tek kelimeyle facia” dedi.

Gappi: “Bu yarışma umutlarımızı yeşertiyor”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise, “ Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nın mesleğe bir soluk getirdiğini vurgulayıp, bu değerli yarışma umutlarımızı yeşertiyor. Bu yarışma İzmir’e çok yakışıyor. Hasan Tahsin’in mirasını, Atatürk’ün ışığını taşıyan İzmir basını sonuna kadar inatla gerçekleri yazmaya devam edecek” dedi. Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk ise, “Sabaha karşı haber yaptığı için gazetecilerin evlerinden alınmadığı, adliyelerde savcılık kapılarında beklemediği, demir parmaklıkların arkasında olmadığı bir ülkenin özlemi ve umudunu taşıyoruz” diye konuştu.

Ödüller dağıtıldı

24. Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri’nde “Ulusal Haber” dalında birinci olan halktv.com.tr Özel Haber Müdürü Seyhan Avşar’a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü ise Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı aldı. Arı, ödülünü Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın elinden aldı.
“İzmir Kent Haberi” dalında birinci olan Ceren Atmaca Özden ve Sinan Yeniçeri’ye ödülünü Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Nil Kahramanoğlu verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü dokuzeylül.com internet sitesinde yayımlanan haberi ile kazanan Mert Yasin Alpdündar ödülünü İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç’tan aldı.
“İzmir Kent TV Haberi” dalında birincilik ödülü alan Habertürk Televizyonu’ndan Gülçin Hacıevliyagil Ayçe ile Mustafa Kemal Kiruk’a ödülünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü Demirören Haber Ajansı’ndan Nevra Uçkaç ile Tekin Gürbulak’ın oldu. Uçkaç ile Gürbulak ödülünü Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk’tan aldı.
“Haber Fotoğrafı” dalında birincilik kazanan Demirören Haber Ajansı muhabiri Ergin Karataş’a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu takdim etti. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü ise Ömer Evren Atalay’ın oldu.

Jüride usta gazeteciler yer aldı

24.Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması’nın Seçici Kurulu, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Nil Kahramanoğlu, Hürriyet Gazetesi Ege Bölgesi Temsilcisi Deniz Sipahi, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Temsilcisi Şükrü Akın, NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak, gazeteci–yazar Faruk Bildirici, Deniz Zeyrek, Çiğdem Toker ve gazeteci Erdal İzgi’den oluştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*