8 Kasım’da Ankara’da Nöbetteyiz

Sansüre ve keyfi tutuklamalara karşı basın nöbeti

“Gazeteciler sansüre karşı buluşuyor”

Yaklaşık iki yıldır ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü gündeminin ilk sırasında yer alan sözde dezenformasyon yasası için 8 Kasım Çarşamba son gün!

Anayasa Mahkemesi, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuyla hapis cezası getiren madde için yapılan iptal başvurusunu 8 Kasım Çarşamba günü esastan görüşecek.

Bir yıldır onlarca gazetecinin soruşturulmasına, gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına neden olan “halkı yanıltıcı bilgi yayma” maddesinin keyfi suçlamalara yol açtığını artık tüm ülke biliyor, görüyor.

Bu hafta sadece üç günde üç gözaltı, dört soruşturma, bir tutuklama ile karşı karşıya kalan gazeteciler bu yasa maddesinin iptal kararını Anayasa Mahkemesi önündeki “Sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti” ile karşılayacak.

Ülkemizin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin sansüre karşı basın özgürlüğünü gözeten Anayasamıza uygun bir karar vererek Başkent’te adaleti gözeten yargıçlar olduğunu tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz.

Basın ve ifade özgürlüğünü savunan tüm meslektaşlarımızı, okurlarımızı, sansürü kabul etmeyen demokrasi taraftarlarını sessiz protestomuza ve serbest kürsüye davet ediyoruz.

Sözde dezenformasyon maddesini tarihin çöp sepetine birlikte atmaya çağırıyoruz.

“Biz gazeteciyiz”
“Keyfi tutuklamalara ve sansüre boyun eğmeyeceğiz”
“Gazetecilik yapıyoruz o kadar”
“Tolga Şardan’ı almaya geliyoruz”
“Keyfi ceza maddesi yasadan çıkarılsın”
“Keyfi dezenformasyon kararları çöpe”
#BizGazeteciyiz
#GazetecilikSuçDeğildir

8 Kasım 2023 – Saat: 09.30- 14.00
Anayasa Mahkemesi önü
(Ahlatlıbel Parkı – sessiz protesto ve serbest kürsü)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*