Eflatun Nuri’de Cumhuriyet heyecanı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ile Konak Belediyesi iş birliğinde, bu yıl 7’incisi yapılacak Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması için başvuru süreci başladı. Her yıl farklı temayla düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu; ‘SONSUZA KADAR CUMHURİYET’ olacak.

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel olarak düzenlediği Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda heyecan başladı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve Eflatun Nuri Karikatür Yarışması Koordinatörü Sadık Pala, yaptıkları basın açıklamasıyla İGC Uluslararası Basın Merkezi’nde yarışmanın detaylarını paylaştı.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, basın nefes aldığı süre boyunca bu yarışmayı devam ettirmek için mücadele edeceklerini ifade etti. Gappi, “Eflatun Nuri Karikatür Yarışması, Türkiye’nin en prestijli ulusal karikatür yarışmaların başında geliyor. Ne mutlu ki, pandemiye birçok zorluklara rağmen karikatür yarışmamızı kesintisiz sürdürüyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılı nedeniyle bu yıl temayı sonsuza kadar Cumhuriyet olarak seçtik. Türk basını nefes aldığı sürece Eflatun Nuri Karikatür Yarışması’nı düzenleyeceğiz. Git gide erozyona uğrayan, her geçen gün geriye gittiğimiz demokrasi ve özgürlükler söz konusuyken, bizler Cumhuriyetin gücüne ve değerlerine inanıyoruz. Umudumuzu kaybetmeden mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FİLENİN SULTANLARI ÖDÜLLERİ

Yarışmada portre konusunun ‘Filenin Sultanları’ olacağını dile getiren Gappi, şunları söyledi: “Biz Türkiye’nin kadınlarına, genç kızlarına da güveniyoruz. Dünyada fırtına gibi esen ‘Filenin Sultanları’ gururumuzdur. Zor günlerin en büyük umutları onlar. O nedenle, bu yıl portre konusu olarak da dünya rekortmeni olan kızlarımızı seçtik. Mustafa Bora özel ödülü olarak Filenin Sultanlarını yansıtan üç ayrı portre ödülü de vereceğiz. Başta bizlerle yol yürüme iradesini gösteren Konak Belediye başkanımız Abdül Batur’a, ilk günden bu yana yarışmaya eşsiz emek veren, yarışmanın mimarı sevgili Sadık Pala’ya, yine bugüne kadar yarışmamızın başarıyla gerçekleşmesini sağlayan isimlerden biri olan Konak Belediyesi Kültür Müdürü Abdullah Tunalı’ya, jüride yer almayı kabul eden birbirinden değerli isimlere ve tüm emek verenlere yürekten teşekkür ederim.”

İGC İLE OMUZ OMUZA

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da, “Bu yarışma bizler için çok önemli. Çizgilerin dili. Çizgiler her şeyi anlatıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti bizim her zaman birlikte omuz omuza olmaktan gurur duyduğumuz derneğimiz. Jüri üyelerimize yapacakları çalışmalar için şimdiden teşekkür ediyorum. Cumhuriyet temalı güzel bir yarışma olacak. Biliyorsunuz bir yas ortamı var. Yas ortamında Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Bu zamanlarda Cumhuriyet’e daha da sıkı sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Eflatun Nuri Karikatür Yarışması’na katılacak tüm yarışmacılara şimdiden başarılar diliyorum. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve tüm yönetim kurulu üyelerine de verdikleri emekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz, elimizden geldiği süre boyunca bu yarışmayı sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İKİ BAŞKANA TEŞEKKÜR

Proje koordinatörü Sadık Pala da, “7 yıldır bu yarışmayı devam ettirebilmek çok kıymetli ve çok onurlu. Gerek İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne gerek ise Konak Belediyesi’ne verdikleri destek ve emek adına çok teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılacak tüm arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi. Eser son gönderim tarihi 15 Aralık olan yarışmada, jürinin yapacağı değerlendirmenin ardından sonuçlar 20 Aralık’ta açıklanacak. Dereceye girenlere ödülleri 10 Ocak 2023 Çalışan Gazeteciler Günü’nde düzenlenecek törenle verilecek.

7. EFLATUN NURİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

KATILIM KOŞULLARI:
Yarışma Konusu: SONSUZA KADAR CUMHURİYET.
Yarışma amatör ya da profesyonel bütün karikatür çizerlerine açıktır. Seçici kurul üyeleri ve
birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
Gönderilecek karikatürler yayımlanmış olabilir, ancak bir başka yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü:
Ulusal veya yerel gazetelerde yayımlanmış konu ile bağlantılı karikatüre verilecektir.
Mustafa Bora Özel Ödülü:
Portre dalında yapılacaktır. Bu yıl ki portre konusu FİLENİN SULTANLARI olacaktır.
Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Başvurular e-posta ile yapılacaktır.
Yarışmacılar her iki dalda da katılım sağlayabilirler.
Gönderilecek karikatürler A4 boyutunda 300 dpi çözünürlükte olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez. Katılımcılar ödül alsın ya da almasın karikatürlerin her türlü kullanım hakkı, eser sahibinin yanı sıra İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesine de aittir.
Yarışmacılar, karikatürlerini yollarken ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) yazmalıdır.
Karikatürler en son 15 Aralık 2023 Cuma 17.30’a kadar Konak Belediyesi’nin şartnamede belirtilen ([email protected]) e-posta adresine ulaşmış olmalıdır.
Ödüller, belirlenen tarihte sahiplerine verilecektir.
Yarışmada ödül kazanan sanatçıların yurt içi otobüs ya da uçak (ekonomi sınıfı) geliş-gidiş ulaşım ve 1 gecelik konaklama masrafları karşılanacaktır. Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.
Yarışma karikatürlerinden seçilen eserler sanat galerilerinde sergilenecektir.
Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

JÜRİ ÜYELERİ:
Dilek GAPPİ İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Abdullah TUNALI Konak Belediyesi – Kültür Sosyal İşler Müdürü
Kamil MASARACI Karikatürist
Sadık PALA Yarışma Koordinatörü, Karikatürist
Zafer GÜVEN Karikatürist
Mustafa YILDIZ Karikatürist
Ömer ÇAM Karikatürist
Cemal İLKBAHAR Karikatürist
Sezer DÖNMEZ Karikatürist
ÖDÜLLER:
Birincilik 20.000 TL
İkincilik 15.000 TL
Üçüncülük 10.000 TL
Başarı Ödülü (3 Adet) 5.000 TL
Konak Belediyesi Özel Ödülü 5.000 TL
Jüri Özel Ödülü 3.000 TL
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü 5.000 TL
Mustafa BORA Portre Ödülü (3 Adet) 5.000 TL
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü
YARIŞMA TAKVİMİ:
Eser son gönderim tarihi: 15 Aralık 2023 Cuma
Jüri değerlendirme toplantısı: 16 Aralık 2023 Cumartesi
Yarışma sonuçlarının açıklanması: 20 Aralık 2023 Çarşamba
Ödül Töreni Tarihi: 10 Ocak 2024 Çarşamba

Yazışma Adresi: Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi
Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad. No:12, 35220 Konak/İZMİR
Web Adresi: www.konak.bel.tr
E-posta: [email protected]
Yarışma Sekreterliği: Fulden KİBAROĞLU
İletişim Numarası: 0530 870 05 90

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*