Güçlü olursak yolları aşarız

Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) tarafından, Seferihisar Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen 1. İzmir Basın Kampı’nın ilk günü ‘Medya ve Örgütlenme’ konulu, ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin’ başlığıyla gerçekleşen foruma sahne oldu.

Türkiye Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Çağdaş Gazeteciler Derneği İzmir Temsilcisi Mustafa Akbaş’ın konuşmacı olarak yer aldığı forumun moderatörlüğünü TGS İzmir Şube Başkanı Nil Kahramanoğlu yaptı.
“Bu yol açılacak, başaracağız” sözleriyle konuşmasına başlayan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Örgütlülüğün çok elzem olduğunu düşünüyorum. Basın meslek örgütlerinin bir araya gelmesi, birbiriyle omuz omuza vermesi, güç katması, ‘ben’ demeden ‘biz’ demeyi öğrenmesi çok değerli. Hayatım boyunca meslek örgütlerinin içinde oldum, örgütlülükten güç alıp mesleğe devam ettim. İsteklerimizi örgütlülükten güç alarak yaptırabiliyorduk. Ama sendikalar zamanla güç kaybetti, cemiyetlerde ‘sen-ben’ kavgası olmaya başladı, bunların olmasından büyük acı duysak da mücadeleye devam ettik” diye konuştu.
Kampı düzenleyerek Türk basını için geleceğini değerlendirme fırsatı yaratan BAMAD’a teşekkür eden İGC Başkanı Dilek Gappi, örgütlü yapılara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Gappi, şöyle konuştu: “Her zaman çuvaldızı kendimize batırmaktan yanayım. Sorunları biliyoruz, çözüm önerilerini konuşacağız ama meselemiz bir yerde düğümlenmeye başladı. Asıl sorunumuz hakikat sorunu artık. Belki de bütün örgütlerin yapması gerekenler, bu hakikat sorunun yeniden nasıl aşabiliriz, bağımsız ve gerçek haberciliğe yeniden nasıl kavuşabiliriz bunu değerlendirmekten geçiyor. Bir yol yoksa, yaratacağız. Hangi erk olursa olsun erkler gerçeği söylemez, söyleyemez. Gerçekler ve sonuçlar arasındaki uçurumları kim ortaya koyacak? Gazeteciler koyacak. Hangi güçle? Örgütlerle… Yol değil de güç arayışına ihtiyacımız var. Örgütlü yapıların kıymetini ne kadar biliyoruz? Var olan baskıya karşı dik durabilmek kolay değil. Bunun yolu dayanışmaktan,örgütlü yapılara güç vermekten geçer. Türkiye’deki örgütlü yapıların portresine bakmak gerek; federasyon, konfederasyon,cemiyetler… O kadar çok bölünmüşlük var ki… Yeniden organize olmak, yeniden örgütlü yapılara ne istediğimizi bilerek sahip çıkmak gerektiğini söylüyoruz. Gazeteci arkadaşlarımız direniyor ama sendikalaşma oranı giderek düşüyor. Dayanışma noktasında, alternatif modeller üretme noktasında sıkıntılarımız var. Çözüm noktasında sadece tespitlerimizi vurgulamanın ötesine geçmek gerekiyor. Gücümüzü, yaptığımız mesleğin demokrasinin tezahürü olmasından bulacağız. Demokrasiyi sağlayan en önemli güç basın olmaya devam edecektir.”

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş forumda sendikalaşmanın, ÇGD İzmir Temsilcisi Mustafa Akbaş dayanışmanın önemine değindiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*