İGC ‘Deprem! Ya Sonra?’ özel sayısı yayında!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansal desteği ile yürüttüğü proje kapsamında hazırlanan, ‘Deprem! Ya Sonra?’ özel sayısı bugün okuyucularla buluşuyor. Deprem bölgesindeki gazetecilere destek olmak amacıyla hazırlanan özel sayı, depremden sonra yaşananları gözler önüne seriyor

Avrupa Birliği finansal desteği ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliği ile yürütülen ‘Güçlü Gazeteci Özgür Medya Projesi’ ikinci özel sayısı yayınlandı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen illerdeki gazetecilerin telif programından faydalanması için hazırlanan özel sayı, bugün Dokuz Eylül Gazetesi ile yayınlandı.

‘Deprem! Ya Sonra?’ özel sayısında yaşanan felaket tüm boyutlarıyla hatırlatılırken, bölgedeki insanların şu an içinde bulundukları mücadeleler gündeme geliyor.

16 Gazeteci Telif Desteği Aldı

Deprem bölgesinde zor şartlar altında mesleğini sürdürmeye çalışan 14 yerel gazetecinin özel haberlerinin yer aldığı sayıda, toplam 16 gazeteci telif desteğinden faydalandı. İskenderun, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman’dan gazetecilerin katkıda bulunduğu özel sayıda uzmanların incelediği fay hatlarına yönelik çarpıcı açıklamaları, bölgedeki yeniden yapılanma süreci, çadır kentte yaşam, depremin ekonomik faturası, sağlıkçıların barınma sorunları, içme suyu başta olmak üzere bölge halkının beklentileri ve göç edenlerin hikayeleri bulunuyor. Kaybolan kültürel mirasımızın da konu edildiği özel sayıda, deprem nedeniyle hayatını kaybeden gazeteciler de anılarak, yerel medyanın ayakta kalma mücadelesine yer veriliyor.

Proje telif desteği programı kapsamında haber başına brüt 100 euro veriliyor.

** Bu yayın Avrupa Birliği tarafından sağlanan finansal destek ile hazırlanmıştır. İçeriğinden tümüyle TGS ve İGC sorumlu olup, Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*