UĞUR MUMCU’NUN YAKTIĞI ATEŞİ SÖNDÜRMEYECEĞİZ

Bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 30’uncu yılında saygı ve özlemle anıyoruz.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, 24 Ocak 1993’te, Ankara’da evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın patlamasıyla hayatını kaybeden Gazeteci -Yazar Uğur Mumcu  suikastinde; planlayıcıların, azmettiricilerin ve bombayı koyan tetikçilerin, aradan geçen 30 yılda ortaya çıkarılamadığını belirterek şunları söyledi:
“Demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve laikliğin yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun hain bir saldırı ile aramızdan ayrılışının üstünden 30 yıl geçti. Failler ortaya çıkarılamadı. Ne yazık ki, bu ayıp hala devam ediyor.
Uğur Mumcu, Türk basının en cesur kalemlerindendi. Yayımladığı araştırma dosyaları, köşe yazıları ve kitaplarıyla, gerçekleri halka aktardı. Cumhuriyet ve aydınlanma karşıtı tüm odakların üzerine korkmadan gitti. Yolsuzlukların, haksızlıkların ortaya çıkarılması için Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin halka anlatılmasında büyük çaba gösterdi. Ancak bundan rahatsızlık duyan çıkar odakları onu bizden kopardı.”
Gappi mesajını şöyle noktaladı: “Ülkemizde laik, tam bağımsız Türkiye mücadelesi veren onlarca aydınımız susturulmak için katledildi. 30 yıl önce bizden alınan Uğur Mumcu da, gerçeğin halka iletilmesi, yolsuzlukların, haksızlıkların bilinmesi için kalemini kılıç gibi kullandı.
Faili meçhul cinayetlerle yaşamdan kopartılan Uğur Mumcu ve basın şehitlerimizi unutmayacağız. Onların verdiği özgürlük, laiklik, bağımsızlık mücadelesini sürdüreceğiz. Aydınlanma yolundaki tüm emekleri için Uğur Mumcu’yu ve basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*