Eflatun Nuri heyecanı başladı

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliğinde, bu yıl altıncısı yapılacak Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması için başvuru süreci başladı. Her yıl farklı temayla düzenlenen yarışmanın bu yıl ki konusu; Demokrasi ve Özgürlük olacak
Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) her yıl geleneksel olarak düzenlediği Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda heyecan başladı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve Eflatun Nuri Karikatür Yarışması Koordinatörü Sadık Pala, yaptıkları basın açıklamasıyla İGC Uluslararası Basın Merkezi’nde yarışmanın detaylarını paylaştı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gerçekten bizim için onurlu bir yarışma. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’yle bu organizasyonu gerçekleştirmek ayrı bir gurur. Biliyorsunuz karikatür, mizahın eleştirinin topluma aktarıldığı önemli bir sanat dalıdır. Bizde, bu yarışmayı çok önemsiyoruz” dedi.
‘EROZYANA UĞRADI’
Yarışmanın konusundan da bahseden Batur, onaylanan ‘Dezenformasyon Yasası’ndan da bahsetti. Batur, “Git gide erozyona uğrayan, her geçen gün geriye gittiğimiz demokrasi ve özgürlük. Ülkemizin en önemli ihtiyaç duyduğu şey adalet. Ne yazık ki adaletin gerçekleşmediği dönemler yaşıyoruz. Sansür Yasası dediğimiz Dezenformasyon Yasası TBMM’den geçti. Yasanın, 29’uncu maddesi basın eleştirisini ortadan kaldıracak. Yasa Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Umudumuz ve beklentimiz; Anayasa bu yasayı iptal etsin. Umudumuzu kaybetmeden mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.
‘DÜŞÜNMEYE SEVK EDECEK’
İGC Başkanı Dilek Gappi de, şunları söyledi: “Her yıl farklı bir temayla düzenlenen yarışmanın konusu bu yıl yine tam isabetli. Demokrasi ve Özgürlük. Genel bir tema olmasına karşın özellikle kamuoyunda ‘Dezenformasyon Yasa Tasarısı’ olarak bilinen Basın Kanunu’nda düzenleme yapmaya yönelik yasa tasarısı dün Meclis’te iktidarın oylarıyla kabul edildi. Oysa hep söyledik ve söylemeyi de sürdüreceğiz.  Anayasanın 28. maddesinde belirtildiği gibi basın hürdür ve sansür edilemez. Karikatür önemli bir sanat dalı ama şimdi öyle bir ortama geldik ki çizgileri de düşünceleri de hapseden bir anlayışla yönetiliyoruz. Halkı galeyana sevk etmek saikiyle haber yapanlar şimdi Türk Ceza Kanunu’na yeni bir suç isnat edilerek hapis cezasıyla karşı karşıya bırakılacak. Bu nedenle yarışmamızın anlamı çok daha büyük. Eserler de bu konuya çok güzel dikkat çekecektir ve hepimizi bir kez daha düşünmeye sevk edecektir.” Proje koordinatörü Sadık Pala da, “Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması bizim çok önemsediğimiz bir yarışma. Bu yüzden, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Yarışmamızın ilerleyen zamanlarda daha iyi olacağına ve uluslararası boyuta taşınacağına inancımız tam” dedi.
Yarışmaya katılım koşulları şöyle:
Yarışma amatör ya da profesyonel bütün karikatür çizerlerine açıktır. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar. Gönderilecek karikatürler yayımlanmış olabilir, ancak bir başka yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü: Ulusal veya yerel gazetelerde yayımlanmış konu ile bağlantılı karikatüre verilecektir.
Mustafa Bora Özel Ödülü: Portre dalında yapılacaktır. Bu yıl ki portre konusu Cüneyt ARKIN olacaktır. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Başvurular e-posta ile yapılacaktır.
Yarışmacılar her iki dalda da katılım sağlayabilirler.
Gönderilecek karikatürler A4 boyutunda 300 dpi çözünürlükte olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez. Katılımcılar ödül alsın ya da almasın karikatürlerin her türlü kullanım hakkı, eser sahibinin yanı sıra İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi’ne de aittir. Yarışmacılar, karikatürlerini yollarken ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) yazmalıdır. Karikatürler en son 12 Aralık 2022 Pazartesi 17.30’a kadar Konak Belediyesi’nin şartnamede belirtilen ([email protected]) e-posta adresine ulaşmış olmalıdır.
Ödüller, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde sahiplerine verilecektir. Yarışmada ödül kazanan sanatçıların yurt içi otobüs ya da uçak (ekonomi sınıfı) geliş-gidiş ulaşım ve 1 gecelik konaklama masrafları karşılanacaktır. Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir. Yarışma karikatürlerinden seçilen eserler sanat galerilerinde sergilenecektir. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
Yarışmanın jüri üyeleri şöyle;
 
Dilek Gappi  İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Abdullah Tunalı  Konak Belediyesi – Kültür Sosyal İşler Müdürü
Meral Onat   Karikatürist, İllüstratör
Sadık Pala Yarışma Koordinatörü, Karikatürist
Zafer Güven Karikatürist
Mustafa Yıldız  Karikatürist
Ömer Çam  Karikatürist
Cemal İlkbahar Karikatürist
Sezer Dönmez  Karikatürist
Ödüller şunlar;
Birincilik 10.000 TL
İkincilik 7.000 TL
Üçüncülük 5.000 TL
Başarı Ödülü (3 Adet) 2.000 TL
Konak Belediyesi Özel Ödülü 2.000 TL
Jüri Özel Ödülü 1.500 TL
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü 1.500 TL
Mustafa BORA Portre Ödülü (3 Adet) 1.500 TL
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü
Yarışma Takvimi: Eser son gönderim tarihi: 12 Aralık 2022 Pazartesi
Jüri değerlendirme toplantısı: 17 Aralık 2022 Cumartesi
Yarışma sonuçlarının açıklanması: 19 Aralık 2022 Pazartesi
Ödül Töreni Tarihi: 10 Ocak 2023 Salı
Yazışma Adresi: Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi
Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad. No:12, 35220 Konak/İZMİR
Web Adresi: www.konak.bel.tr
Yarışma Sekreterliği: Fulden KİBAROĞLU

İletişim Numarası: 0530 870 05 90

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*