Telif Destek Programı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Güçlü Gazeteci Özgür Medya” programı kapsamında Journo’da 1 Eylül 2022 tarihine kadar yayımlanacak toplam 420 içerik telifle desteklenecek. Journo’nun yayın çizgisine ve hedef kitlesine uygun nitelikli içerikler, Yayın Kurulu tarafından seçiliyor. Başvuru koşulları ve program hakkında tüm detaylar şöyle:

1. Program Hakkında Bilgi

Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından yürütülmektedir. Programın genel hedefi “Türkiye’de basın özgürlüğü ve bilgi edinme hakkı için elverişli ortamın geliştirilmesi” ve özel hedefi ‘Daha güçlü örgütlenme, güçlü gazeteciler ve medya özgürlüğü için güçlü dayanışma’dır. Proje ile gazetecilerin mesleki becerilerini geliştirmelerine, hakları konusunda farkındalık yaratmaya ve aralarındaki dayanışmayı güçlendirmeye yönelik bir dizi faaliyet uygulanarak “medya özgürlüğünün” geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

2. Telif Destek Programı Nedir?

“Telif Destek Programı” işsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor Destek kapsamı; haber, makale ve benzeri içerikler de dahil olmak üzere gazetecilerin entelektüel ürünleridir. İGC Yayın Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre yayımlanması uygun bulunan içerikler için brüt 100 euro telif ücreti ödenecektir.

3. Uygun Başvuru Sahipleri

Program, bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazetecilere destek olmayı hedeflemektedir. İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerden gelen ürünler 9 Eylül Gaztesi/web sitesinde yayınlanacaktır.

a) Fiil ehliyetine sahip, b) daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler programa başvurabilir.

4. Destek Konuları

İnsan hakları ve hak ihlalleri, gazeteci hakları, özgür basın, dezavantajlı gruplar, cinsiyet eşitliği, hayvan hakları, temiz çevre, yenilenebilir enerji, ekonomik ve yerel kalkınma araştırmaları ile yeni medya, dijital medya/yayıncılık ve medya temalı yazılı, görsel işitsel ve video içerikleri. 

5. Destek Miktarı

Telif Destek Programı, uygun kişiler tarafından tek bir ürünün (haber, makale ve benzeri) yayınlanması üzerine inşa edilmiştir. Yayın Kurulu tarafından seçilen ve içerikleri 9 Eylül Gazetesi’nde yayımlanan gazetecilere, brüt 100 Euro ödeme yapılmaktadır. Proje süresince her gazeteci bu program kapsamında en fazla 8 kez destek alabilir. Her yıl maksimum 105 içerik olmak üzere, toplam 420 içerik desteklenecektir.

6. Başvuru Süreci ve Değerlendirme

Başvuru için aşağıdaki formun doldurulması gerekmektedir: