5.EFLATUN NURİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Türk karikatürünün büyük ustalarından Eflatun Nuri anısına, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi iş birliği ile 5. kez düzenlenecek “Eflatun Nuri Karikatür Yarışması” basın toplantısı İzmir Gazeteciler Cemiyeti Karataş Basın Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdullah Tunalı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri; Mehlika Gökmen, Meltem Seyis, Esat Erçetingöz, İlkses Gazetesi Yazı işleri Müdürü Erdal Erek, Karikatüristler Sadık Pala, Mustafa Yıldız ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Fikre ve İfadeye Sahip Çıkacağız

Toplantıda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Konak Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz Eflatun Nuri Karikatür Ulusal Karikatür Yarışması’nın beşincisini duyurmak için buradayız.  5 yıldır büyük bir özveriyle yürüttüğümüz yarışmamız Türkiye çapında ses getiren ve en güvenilir yarışma haline geldi. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak basın ve ifade özgürlüğünü savunan çalışmaların arkasında olduklarını belirten Başkan Gappi, “Basın ve ifade özgürlüğü hiçbir zaman tahakküm edilemez. Düşünceye, ifadeye ve çizgilere her zaman sahip çıkacağız. Bu hedefle ilerleyeceğiz. Bu süreçte desteklerini eksik etmeyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yarışmaya İlgi Ulusal Boyutta

Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile beraber yürüttükleri yarışmanın ulusal anlamda nitelik kazanmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Başkan Abdül Batur, “Karikatür düşünceleri çizgilerle anlatan önemli bir sanat. Her dönem yeni bir konu başlığı ile gerçekleştirilen yarışmanın beşincisini düzenlemenin mutluluğu içindeyiz. Bu yarışmayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile beraber yürütmek ve bu eserlerin ülke çapında duyurulması, ulusal basında yer alması, karikatürlerin verdiği mesajlar bizler için çok önemli” dedi.

Yarışmaya katılımın her sene arttığını söyleyen Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl ve ondan önceki yıl pandemi süreci vardı. Ona karşın katılım çok yüksek oldu. Geçen yıl 263 katılımcı 497 eser göndermiş. Yine 2019 yılında şiddet konulu temaya 417 eser katılmıştı. Yarışmamız ulusal boyutta çok önemli bir konuma geldi. Bu konuma gelmesinde emeği geçen Sadık Pala başta olmak üzere bunu yürüten cemiyet başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte bu yarışmayı yaşatmak hepimizin görevi olmalı.”

Ferhan Şensoy Unutulmadı

Ödül töreninin her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapıldığı yarışmada bu yıl özel bir dal da yer alacak. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan usta sanatçı Ferhan Şensoy’u unutmadıklarını, bu yıl usta sanatçı için özel bir karikatür bölümü hazırladıklarını söyledi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Karikatürist Sadık Pala, “Mustafa Bora, portre ve sokak resimleri yapan bir isim. Mustafa Bora özel ödülü de koyduk bu nedenle. Bu yıl Ferhan Şensoy’un olmasını istedik. Mizahçıdır aynı zamanda. Karikatür ve mizah birbirinden ayrı değil zaten. Cemiyetimize ve başkanlarımıza, yarışmamıza kattıkları değer nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Son başvuru tarihinin 13 Aralık 2021 olarak belirlendiği yarışmaya eserler eflatunnuriyarisma@gmail.com adresinden gönderilecek. Ayrıntılı bilgiye Konak Belediyesi internet sitesinden ulaşılabilir.