İGC ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN ANMA BİLDİRİSİ  

0
56

 

Hasan Tahsin işgale karşı ilk kurşunu ateşleyeli tam 102 yıl geçti. Fikirleri eylemi doğuran, bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden, ‘Hukuk-u Beşer” Gazetesinin sahibi Osman Nevres yani Hasan Tahsin’in attığı o ilk kurşun, kurtuluşa giden yolun meşalelerinden biri de olmuştu.

 

Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı, baskının, zulmün her yerde hissedildiği, kimilerinin hıyanet, dalalet içinde vatanı peşkeş çektiği bir dönemde yaptığı konuşmalar, hazırladığı bildirilerle halkı aydınlatan, direnişi örgütleyen bir vatanseverdi Hasan Tahsin. Gerçek aydının yalnızca sözle değil eylemle de halktan yana olması gerektiğine inanmıştı. Halkın yanında yer alarak attığı o ilk kurşun, o ilk başkaldırı, karanlıktan çıkış için umut olmuş güç vermişti tüm yurda.

 

Onun 102 yıl önce başlattığı mücadele, demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukukun üstünlüğü için günümüzde de sürüyor. Geçmişten bugüne doğruları yazıp söylemekten vazgeçmeyen, Cumhuriyet’in temel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü savunan pek çok gazeteci, hain kurşunlarla aramızdan ayrıldı. ‘Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan’ demiş ozan. Direnen, gerçek gazetecilikte direten basın emekçileri de ne yaşarlarsa yaşasınlar yollarından dönmemek konusunda kararlı. Tıpkı 102 yıl önce işgale karşı ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin gibi… Onların silahı, kalemleri, fikirleri, söyleyip eyledikleri… İşgali, emperyalizmi ve boyunduruğu kabul etmeyen Hasan Tahsin’in ruhu, birçok gazetecide yaşamaya devam ediyor.

 

102 yıl sonra Hasan Tahsin’i saygıyla, minnetle anıyoruz. Biliyoruz ki bugün görevlerinin gereklerini yerine getirdiği için öldürülen, tehdit edilen, hapse atılan, cezalandırılan gazeteciler de Hasan Tahsin gibi yıllar sonra da onurlu, dik duruşlarıyla hatırlanacaklar.

Pandemi nedeniyle her yıl geniş bir katılımla yaptığımız anmayı iki yıldır daha az katılımla gerçekleştirmek zorunda kalıyoruz. Ama biliyoruz ki inandığı değerler adına verdiği mücadeleden dolayı Hasan Tahsin’in milyonların yüreğindeki yeri bâki. Bundan 102 yıl önce 15 Mayıs 1919’da İzmir’den tutuşturduğu özgürlük mücadelesi, meşalesi de karanlığa, zulme, baskıya karşı hep yanacak. İzmir, 102 yıl önce atılan adımın her daim gururlu, başı dik taşıyıcısı, devam ettiricisi oldu, olmaya da devam edecek. Demokratik, laik, Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkan, hukukun üstünlüğüne inanan İzmir, elbette Hasan Tahsin’i ve onun yapıp eylediklerini unutmayacaktır.

 

Gazeteciliğin onurlarından, direnişin sembollerinden biri olan Hasan Tahsin’i, bu yurdun kurtuluşu için mücadele etmiş başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm değerlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.

 

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ

YÖNETİM KURULU

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here