İGC 1 MAYIS AÇIKLAMASI

0
222

 

Son bir yıldır mücadele ettiğimiz Koronavirüs salgını, küresel bir sağlık krizinin ötesine geçerek ekonomik krize dönüşmüş durumda. Bu süreçte basın emekçilerinin de arasında olduğu çeşitli sektörlerde milyonlarca emekçi sağlığını riske atarak hayatın olağan akışının devam etmesini sağlamak, hayata tutunmak için büyük bir özveriyle görevlerini yerine getirdi. Ancak, ne yazık ki milyonlarca işsize yenilerini de ekledi. Umutsuzluğun kara bir bulut gibi çöktüğü bu dönemde, mücadeleden vazgeçmeyen her emekçi, yanındaki için bir omuz, bir ses oldu. Yaşadığımız zorlu günlerde emeğin en yüce değer olduğunu, toplumsal dayanışmanın önemini bir kez daha anladık.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da alanlarda omuz omuza bir araya gelip sesimizi duyuramayacağız belki ama dünyanın her köşesindeki milyonlarca emekçinin birlik ve mücadele ruhu aynı olacak.

 

1 Mayıs’ta biz basın emekçileri;

Emeğin değersizleştirilip sömürülmediği,

Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellenmediği,

Mesleğimizin itibarsızlaştırılmadığı,

Meslektaşlarımızın mesleğinin gereğini yerine getirdiği için demir parmaklıklar ardına hapsedilmediği,

Her yeni güne işsiz kalma endişesiyle başlamadığı,

Hiçbir basın emekçisinin güvencesiz, kayıt dışı çalıştırılmadığı, sosyal hakların tam sağlandığı

Sendikal hakların engellenmediği,

Adil, hukuka dayalı, insan onuruna yakışır çalışma şartlarının uygulandığı bir dünya istiyoruz.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak, emeğin en yüce değer olduğunun bir kez daha altını çizerek ülkemizin sendikalı, toplu iş sözleşmesine sahip öncü yerel gazetesi 9 Eylül’ü yayımlamanın kıvancıyla, mücadele etmekten, doğruları, gerçekleri yazıp söylemekten asla vazgeçmeyeceğimizi belirtir bu zor günlerde bizi hayatla buluşturan emekçiler başta olmak üzere herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlarız.

 

Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın güzel günleri getirecek örgütlü mücadelemiz.

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti

Yönetim Kurulu

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here