Medya Dayanışması’ndan Basın Kartı Çağrısı

0
71

                                                           

Medya Dayanışması’ndan Basın Kartı Çağrısı

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara), Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve diğer bazı basın meslek örgütlerinin katılımıyla oluşan Medya Dayanışması kapsamında Danıştay’da Basın Kartı Yönetmeliği’ne karşı açılan davada, İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan lehte karar çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Davada önce Danıştay 10. Dairesi, basın kartı için getirilen sigorta primlerinin basın iş yasasına göre yatırılması şartını kaldırdı. Daha sonra İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde itirazda bulunuldu. Bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yani ülkenin en yüksek idari yargı mercii, kararında basın özgürlüğü tarifi yaptı, mevcut yasalar ve Anayasa uyarınca idareyi, hukuka uymaya çağırdı.

 

Basın özgürlüğüne açıkça müdahale olan düzenlemenin yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin davada çıkan karar hakkında kurumlar arası sanal oturum düzenlendi. Etkinlikte konuşan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü, kararın basın kartı olmayan ancak çalışmalarını sürdüren gazeteciler açısından önemli olduğunu söyledi.

 

Güleryüzlü, “Basın kartları basın meslek örgütleri dışlanarak verilemez. Bizim sendikalarımız var, cemiyetlerimiz, derneklerimiz var. Yurt çapında örgütlü gazetecileriz ama kimin gazeteci olduğuna hayatında bir gün bile gazetecilik yapmamış memurlar karar veriyor.” diye konuştu.

 

Can Güleryüzlü, basın kartı yenilenmeyen ve mesleki çalışmalarını sürdüren gazetecilerin T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na itirazda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ise konunun takipçisi olacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here