“Muğla Özel Sayısı” haber bekliyor

0
66

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazeteciler Sendikası ile ortaklaşa yürüttüğü, Avrupa Birliği destekli “Basın Özgürlüğü İçin Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma” projesi kapsamında “Muğla özel sayısı” yayınlanacak.

Muğla’da yaşayan, iş arama sürecinde olan ve serbest gazetecilerin haberleriyle hazırlanacak Muğla özel eki, İGC tarafından yayınlanan ‘Gazetecilerin Gazetesi’ Gazete 9 Eylül aracılığıyla okuyuculara ulaştırılacak.

AB tarafından finanse edilen, TGS ve iş birliğiyle yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı kapsamında işsiz ve serbest çalışan gazetecilere yönelik Telif Destek Programı devam ediyor. Program, iş arama sürecinde olan ve/veya serbest çalışan gazetecilerin çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında, daha önce serbest gazetecilerin katkılarıyla hazırlanan Mülteci, Gençlik ve İşsizlik, Kadına Şiddet ekleri yayınlandı. Eylül’ün son haftasında Gazete 9 Eylül’le birlikte okuyucularla buluşması planlanan özel ek için Muğlalı işsiz veya serbest gazetecilerden özel haber çalışması bekleniyor. Program kapsamında yayınlanacak eserlerin sahiplerine brüt 100 Euro telif ücreti ödenecek. Üretilen içeriklerden doğacak hukuki ve maddi sorumluluk eser sahibine, eserin yayın hakkı. telif haklarına uygun olarak İGC ve 9 Eylül Gazetesi’ne ait olacak. Muğla özel sayısı, İGC Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dirik koordinatörlüğünde hazırlanacak.

Kimler Katılabilir?

Avrupa Birliği Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı”na işsiz veya bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile serbest çalışan ve genç gazeteciler başvurabilecek. Daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile genç gazeteciler öncelikli olmak üzere serbest çalışan gazeteciler de programdan faydalanabilecek.

İçerik ve Başvuru

Muğla özel sayısında yerelden evrensele açılan yelpazede haber ve fotoğrafların yer alması öngörülüyor. Bu bağlamda telif desteğinden yararlanmak isteyen gazeteciler aşağıdaki konular başta olmak üzere Muğla kentinin, ülkenin ve dünyanın yaşadığı sorunlara dikkat çekecek haberleriyle özel sayıda yer alabilir.

 • İnsan hakları, demokrasi ve bu alanda yaşanan ihlaller
 • Yoksulluk
 • Göç
 • Mülteci sorunu.
 • Doğa, çevre ve enerji
 • Muğla ve ülke ekonomisi
 • Turizm
 • Tarım
 • Kadına şiddet
 • Gençlik sorunları/beklentileri
 • Yerel basın ve sorunları
 • Muğla’nın yerel sorunları

Muğla özel sayısına yönelik soru ve başvurular; igcabtelif@gmail.com ile hakandirik@gmail.com adreslerine 16.09.2020 tarihine kadar iletilebilir. Başvuruların, bülten ekinde gönderilen ve ayrıca http://igc.org.tr/igc/telif-destek-programi-rehberi/ adresinde de yer alan başvuru formlarının doldurularak yapılması gerekmektedir. Gazetecilerin özel haber ve fotoğraflarını iletişim adresleriyle birlikte gönderimi sonrası Muğla özel sayısı koordinatörü Hakan Dirik ile iletişime geçmeleri emeklerinin değerlendirilmesinde aksaklık yaşanmaması için önem taşımaktadır.

Hakan Dirik            GSM: 0 532 5 180 180

Mail: hakandirik@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here