İGC Basın Akademisi’nden video haber desteği

0
55
Press conference event. Group of digital cameras recording media event outdoors. Live streaming concept.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve tarafından uygulanan  Avrupa Birliği  (AB) tarafından destekli ‘Basın Özgürlüğü için Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma Projesi’ kapsamında kurulan İGC Basın Akademisi  meslektaşlarının video haberlerini bekliyor.

 Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile yürütülen proje kapsamında işsiz ve serbest çalışan gazetecilere yönelik Telif Destek Programı kapsamında video haber bekleniyor.

İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlayan Telif Destek Programı çerçevesinde gazetecilerin belirlenen konularda hazırladıkları haber, araştırma, röportaj ve benzeri çalışmalara dayalı video haberleri de İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi internet sitesinde yayınlanacak.

Tüm ülkeye açık olan proje kapsamında eser sahiplerine brüt 100 Avro telif ücreti ödenecek.

Üretilen içeriklerden doğacak hukuki ve maddi sorumluluk eser sahibine, eserin yayın hakkı ise telif haklarına uygun olarak İGC ve Dokuz Eylül Gazetesi’ne ait olacak.

 Kimler başvurabilir?

Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı” işsiz ve bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan, serbest çalışan ve genç gazetecilere destek olmayı hedefleniyor.

Fiili ehliyetine sahip, daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile genç gazeteciler öncelikli olacak ayrıca serbest çalışan gazeteciler programdan faydalanabilecek.   Telif destek programı ile yılda 100 içerik olmak üzere dört yılda toplam 390 içerik desteklenmesi hedefleniyor.

Destek konuları

Gazeteciler, insan hakları ve hak ihlalleri, gazeteci hakları, özgür basın, dezavantajlı gruplar, cinsiyet eşitliği, hayvan hakları, temiz çevre, yenilenebilir enerji, ekonomik ve yerel kalkınma araştırmaları ile yeni medya, dijital medya/yayıncılık ve medya temalı yazılı, görsel işitsel ve video içerikleri ile başvurabilecek. Haber, röportaj ve araştırma alanlarında Görüntülü haberlerin süresi 3.5 dakika ile sınırlı olacak.

Başvuru süreci

01.08.2022 tarihine dek sürecek başvurular, igcabtelif@gmail.com adresine iletilebilecek.

Telif Destek Programı Rehberi, Başvuru Değerlendirme Kriterleri ve Başvuru Formuna, ayrıca http://igc.org.tr/igc/telif-destek-programi-rehberi/  ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here