İGC Akademi’den Gençlik ve İşsizlik Dergisi

0
57

İş arama sürecinde olan ve/veya   serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlayan Telif Destek Programı çerçevesinde hazırlanan özel eklerin üçüncüsü yayınlandı. Şiddet, Mülteci eklerinin ardından ‘Gençlik ve İş’sizlik’  Özel Sayısı yine toplumsal bir gerçeğe parmak bastı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı çerçevesinde işsiz ve serbest çalışan gazetecilere yönelik Telif Destek Programı kapsamında hazırlanan Gençlik ve İş’sizlik Özel Eki 19 Mayıs 2020 tarihinde yayınlandı.

İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlayan Telif Destek Programı ile gazetecilerin belirlenen konularda hazırladıkları haber, araştırma, röportaj ve benzeri çalışmalar İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nde ve/veya internet sitesinde yayınlanıyor ve eser sahibine brüt 100 Euro telif ücreti ödeniyor.

Özel ekler ilgi çekiyor

Telif Destek Programı hazırlanan özel ekler ile zenginleştiriliyor. Konuları Telif Destek Programı Rehberi’nde yer alan kriterlere uygun olarak belirlenen 3 özel ek çıkarıldı. Şiddete Karşı Mücadele Özel Eki 29 Kasım 2019, Göç ve Mülteciler Özel Eki 4 Ocak 2020, Gençlik ve İş’sizlik Özel eki 19 Mayıs 2020 tarihinde yayınlandı.

Gençlik ve İş’sizlik özel sayısında 19 gazeteci telif desteğinden yararlandı.

Kimler başvurabilir   

Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı” ile işsiz ve bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan, serbest çalışan ve genç gazetecilere destek olmayı hedefleniyor.

Fiili ehliyetine sahip, daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile genç gazeteciler öncelikli olmak üzere serbest çalışan gazeteciler  de programdan faydalanabilecek.  Telif destek programı ile dört yılda toplam 390 içeriğin desteklenmesi amaçlanıyor.

01.06.2022 tarihine dek sürecek olan programa başvurular igcabtelif@gmail.com adresine başvuru formu ile birlikte iletiliyor. Yayın Kurulu’nun değerlendirmesinden sonra uygun görülen eserler yayınlanmakta.

Telif Destek Programı Rehberi ve başvuru formuna http://igc.org.tr/igc/telif-destek-programi-rehberi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

GENÇLİK VE İŞ’SİZLİK ÖZEL EKİ

https://www.dokuzeylul.com/egazete-detay/233

https://we.tl/t-UaflV5j7CB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here