Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.
İletişim +90 232 463 3215
 

ŞAKİR SÜTER GAZETECİLİK YARIŞMASI
ŞARTNAMESİ

“Şakir Süter Gazetecilik Yarışması” gazetecilerin mesleki gelişmelerini sağlamak, her yıl başarılı çalışmaları özendirip, ödüllendirmek ve bunları gelecek kuşaklara birer örnek olarak sunabilmek amacıyla, Bergamalı usta gazeteci merhum Şakir Süter anısına düzenlenmektedir.

Yarışmaya katılacak tüm eserlerin, İzmir ili (ilçeler dâhil) ile ilgili olması gerekmektedir.

YARIŞMA DALLARI:

1) Haber
2) İnceleme-Araştırma
3) Röportaj
4) Fotoğraf
5)İnternet Haberciliği

ÖZEL ÖDÜLLER

1-) Vecdi Altay Özel Ödülü (İGC Özel Ödülü)
2-) Bergama Belediyesi Özel Ödülü
3-) Ekonomi Özel Ödülü (Bergama Ticaret Odası)
4-) Osman Bayatlı Özel Ödülü

KATILIM KOŞULLARI:

1) Yarışmada basın kartı koşulu aranmaz.
2) Yarışmaya, İzmir ve ilçelerindeki basın-yayın organlarında çalışan gazeteciler 20 Temmuz 2021 ile 20 Temmuz 2022 tarihleri arasında yayınlanan eserleri ile katılabilir.
3) Yarışmaya en fazla iki dalda birer eser gönderilir.
4) Yarışmaya katılacak eserlerin en geç 12 Ağustos 2022 Cuma günü saat 17.30’a kadar İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne elektronik posta ile gönderilmesi gerekmektedir.
5) Yarışma jürisine sunulmak üzere yarışmacılar, eserlerin yayımlandığı gazete ya da derginin pdf veya yüksek çözünürlüklü jpeg görüntüsünü igcyarisma@gmail.com adresine gönderecektir.
6) Televizyon haberiyle yarışmaya katılacak gazeteciler, haberin yer aldığı görüntü formatını igcyarisma@gmail.com adresine we transfer ya da usb bellek ile ileteceklerdir.
Televizyon çalışanları ayrıca, yarışmaya katıldıkları eserin yayın tarihini, saatini ve hangi haber bülteni ya da program içinde yer aldığını belirten onaylı belgeyi de pdf olarak göndermelidir. Koşullara uygun olmayan eserler değerlendirmeye alınmaz.
7) Herhangi bir yarışmada dereceye girmiş eserler değerlendirmeye alınmaz. Bu durum jürinin sonuçları açıklamasından sonra anlaşılırsa ödül geri alınır.

YARIŞMA JÜRİSİ:

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan ön jüri, eserlerin katılım koşullarına uygun olup olmadığını denetler. Uygun olmayan başvurular Büyük Jüri’ye sunulmaz.
Büyük Jüri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun İzmir’de görev yapan gazetecilere daveti ile belirlenir. Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri dışında jüride Bergama Belediyesi de basın biriminden iki kişi ile temsil edilir. Büyük Jüri en az 7 üyeden oluşur. Yarışmaya katılanlar Büyük Jüri üyesi olamaz. Ön Jüri çalışmalarını tamamladıktan sonra, eserler büyük jürinin değerlendirmesine sunulur. Büyük Jüri, Ön Jüri’den geçen eserleri inceler ve değerlendirir.

ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

1) Büyük Jüri, en az 5 üyenin katılımıyla toplanıp karar alabilir.
2) Büyük Jüri ilk toplantısında Jüri Başkanı’nı seçer.
3) Büyük Jüri değerlendirme yöntemine kendisi karar verebilir.
4) Her dalda tek esere ödül verilir. Ancak Büyük Jüri, özendirme veya Jüri Özel Ödülü de verebilir. Sayısını jüri belirler.
5) Değerlendirme sonucu ayrıca yukarıda adı geçen özel ödüller de verilecektir.
6) Büyük Jüri toplantısı sonrası sonuçlar, tutanak altına alınır ve jüri üyelerine imzalatılır.
7) Yarışma ödülleri ve plaketler, Şakir Süter’i anma günü olan 27 Ağustos günü hak sahiplerine sunulacaktır.(Bu yıl 27 Ağustos Cumartesi gününe denk gelmesinden dolayı ödül töreni 29 Ağustos Pazartesi günü yapılacaktır)

İzmir Gazeteciler Cemiyeti