ŞEVKET BİLGİN (1895 – 1978)
Selanik’te (Yunanistan) doğdu. 1895 yılında kurulan Asır Gazetesi’nin sahibi Abdurrahman Arif Beyin oğludur. Hukuk öğrenimi gördü. Gazeteciliğe ikinci Meşrutiyet’le birlikte adının önüne “Yeni” sözcüğü eklenen Yeni Asır’ın imtiyaz sahibi olarak 1910 yılında başladı. 1924 yılında ailece İzmir’e göç ettiler. Bu nedenle gazete İzmir’de yayınlanmaya başladı. Bunun yanı sıra 1930 lu yıllarda Sırrı Sanlı ve Mişel Kamber ile Le Levant adında Fransızca bir gazete çıkardı. 1946 yılında dört arkadaşıyla birlikte Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Fransızca ve Rumca biliyordu. Ölümüne kadar Yeni Asır’a başyazılar yazdı. Gazetenin yayın politikasını belirledi. Ölümünden başlanarak adına her yıl ödüller verilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıydı.

ABDİ SOKULLU (1903 – 1967)
Tarihte ünlü “Sokullu Ailesi” nden olduğu biliniyor. Gazeteciliğe 1932 yılında Yeni Asır’da idare müdürü olarak başladı. Uzun süre muhabir ve Yazı İşleri sorumlu müdürü görevlerini yürüttü. Zamanla gazetenin ortakları arasında yer aldı. Yeni Asır’ın matbaasını yenilemede başarılı çalışması görüldü. İzmir basınına zamanına göre modern sayılan dizgi makinelerini sokarak el ile dizgiye son verilmesine önayak oldu. İzmir’e dev baskı makinesi rotatif de ilk olarak onun öncülüğünde getirildi. 1946 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni kuruluşunu gerçekleştiren beş kişi arasında yer aldı. Gazeteci Hasan Anar’ın bir yazısından öğreniyoruz ki, gazetenin yarı hissesine sahip olduğu halde çalıştığı süre boyunca hiç bir işçinin işine son vermemiştir. Ölümüne kadar Yeni Asır’a hizmet verdi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

M. SIRRI SANLI (1890 – 1954)
Sakız’da (Yunanistan) doğdu. İdadi (Lise) öğrenimi görmüştü. Kurtuluş savaşı sonrasında İzmir’e geldi. Bir yandan Kız Öğretmen Okulu’nda Fransızca öğretmeni olarak hizmet verdi. Bir yandan da Yeni Asır’da çalıştı. Ismail Hakkı Ocakoğlu ile Sedayi Hak Gazetesi’ni çıkardı. Önce 1930 yılında Halkın sesi Gazetesi’ni yayınladı. Sonra Le Lenavt Gazetesi’ni yayınladı. Bu arada “Efe” adında mizahi bir dergi yayınladı. 1946 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni kuruluşunu gerçekleştiren beş kişi arasında yer aldı. İngilizce, Fransızca, Rumca biliyordu. Evli ve üç çocuk babasıydı.

ASIM KÜLTÜR (1898 – 1960)
Kratova’da (Makedonya) doğdu. Balıkesir’e göç etti. Lise öğrenimi gördü. Balkan savaşları sonrasında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti ve Balıkesir’e yerleşti. Birinci dünya savaşı sırasında silah altına alındı, Filistin Cephesine gönderildi, burada İngilizlere esir düştü ve uzunca süre İngiltere’de tutuldu. Kurtuluş savaşı başlarken kurtulup yurda dönebildi. Kültür Dergisini yayınladı. Soyadını da buradan aldı. Fikirler Dergisinde ve diğer edebi dergilerde yazıları yayınlandı. Emekliye ayrılışından sonra Yeni Asır’a köşe yazıları yazdı. Edebi ve eğitimle ilgili pek çok eseri Türkçeye çevirdi. 1946 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni kuruluşunu gerçekleştiren beş kişi arasında yer aldı. Fransızca biliyordu.

SOSYAL MEDYA

2,149BeğenenlerBeğen
1,944TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone