13 C
İzmir
23 Ocak 2019

TAYFUR GÖÇMENOĞLU (BAŞKAN YARDIMCISI)

05.05.1943 yılında Buca(İzmir)da doğdu. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi son sınıfından ayrıldı.
Gazeteciliğe; Atatürk Lisesi’nde okurken 1961 yılında, o yıllarda akşamları yayınlanan Ege Telgraf’ta başladı. Bir süre sonra Fotospor dergisi ile Saklambaç, Son ve Günaydın gazetelerinin İzmir muhabirliklerini yaptı. Ses ve Hayat dergilerinde yazı ve fotoğrafları yayınlandı.
1969 yılında Ege Ekspres’e girdi, bu gazetede muhabirlik, istihbarat şefliği ve yazı işleri müdürlükleri görevlerinde bulundu. Günlük köşe yazıları yayınrlandı.Gazete, daha sonra Ekspres adıyla farklı patronajla yayınını sürdürürken aynı gruba bağlı haftalık Gelincik Gazetesi’ni de yayınladı. 1979 yılında Yeni Asır’da çalışmaya başladı. Ekleri yönetti ve günlük yazılar yazdı.
Ekspres Gazetesi’ni Yeni Asır’ın satın alması üzerine, 31 Aralık 1980 tarihine kadar son bir yılında İmtiyaz Sahibi sıfatıyla bu gazeteyi yönetti.
Bu süreçte İzmir Belediye Meclisi üyeliğinde bulundu.
Yeni Asır’dan emekli olduktan sonra Bulvar ve Tercüman gazetelerinde haber müdürlüğü yaptı. Milliyet’te bir süre çalıştıktan sonra Yaşar Holding’e girerek İdare Meclisi Başkanı Selçuk Yaşar’ın kaleme aldığı kitapların redaksiyonunu yaptı. Yedi yıl süreyle İHA’da , kısa süreyle Gözlem’de çalıştı.
Buca’nın 150 yıllık yaşamını anlatan “Beşonsekiz Treni” ile “BUCA Cennetin Öbür Adı”, Bucaspor’un 1928’den itibaren tarihine ışık tutan “Fırtına Bucaspor” ve yine Türkiye’de magazinin son 70 yılını yansıtan “O Yıldızlar Hiç Sönmesin” kitaplarını yayınladı.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetimlerinde görevler aldı.