27 C
İzmir
24 Ağustos 2017

misket-dikmenMİSKET DİKMEN (BAŞKAN)

1961 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

1969 yılında Suat Taşer’in öğrencisi olarak TRT İzmir Radyosu Çocuk Saati programında görev almaya başladı. 1983 yılına kadar bu programla birlikte Radyo Tiyatrosu çalışmaları sürdü.

1983 yılında girdiği sınavlarda başarılı olarak aldığı eğitim sonrasında TRT Diyarbakır Radyosu’na spiker olarak atandı. 1984 yılında TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde görevlendirildi.

2010 yılında TRT’den ayrılana kadar 27 yıl süresince Radyoda; haber, söz, müzik, kuşak programlarının yanı sıra Gecenin İçinden, Günün İçinden, Bugün, İmbat, Denizin Sesi, Sağlık Programları, Röportajlar vb. Televizyonda; Akşama Doğru, Konuşa Konuşa, Stüdyo İzmir, Gönül Bağımızdan, Günaydın Türkiye, Merhaba Avrupa, İnternet TV, Çeşitli Belgeseller, Konser Salonlarından vb. gibi programların sunumunu, seslendirmesini yaptı. Ayrıca metin yazarlığı yaparak, naklen yayınlar gerçekleştirdi, bazılarının yapımcılığını da üstlendi. Çeşitli Kurumlar için belgeseller, tanıtım filmleri seslendirdi. TRT’nin genç spikerlerine eğitim verdi.

2010 yılında TRT’den ayrıldıktan sonra kuruluşlarından itibaren İzmir ve çevresine yayın yapan Ege Üniversitesi Radyosu REK ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nun Yönetim Kurulu üyeliği, eğitim koordinatörlüğü ve program direktörlüğü görevlerini üstlendi. Burada Radyo-TV Topluluğu öğrencilerine diksiyon, radyo haberciliği, program hazırlama, sunum teknikleri eğitimlerini sürdürüyor.

Mesleğine dair bilgiyi, deneyimi paylaşmaya çok önem veriyor. Bu amaçla çeşitli kurumlarda eğitimler, seminerler veriyor. Bunlardan bazıları:

1989-1990 Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Radyosu’nda eğitim programları katkı ve seslendirme.

1999-2000 Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Konuşma Eğitimi-Diksiyon” dersleri.
2000-2001 Ege Üniversitesi Radyosu çalışanlarının ve akademisyenlerin EÜ-BİTAM düzenlemesiyle eğitim çalışmaları.

2006- Çin Uluslararası Radyosu CRI ( Pekin-Beijing) Türkçe Servisi’nin davetlisi olarak Radyo çalışanlarına üç ay süreyle diksiyon- sunuculuk- redaksiyon- radyo yayıncılığı eğitimi
2012- yılından bu yana Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde uzman hoca olarak spikerlik, sunuculuk, seslendirme eğitimleri.

2013- yılından bu yana zaman zaman Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na üye.

Öte yandan Yelken Dünyası, Naviga, Şehir ve Başkan dergilerinde yazıları yayımlandı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayımladığı 9 Eylül gazetesine de zaman zaman yazılarıyla katkı koymaya çalışıyor.

2000 yılından itibaren 14 yıl süreyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği yapan aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Başkan Yardımcısı olan Dikmen, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi olarak da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil ediyor.