‘Şiddete Karşı Mücadele’ için özel haber bekleniyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin AB Hibe Destek Projesi kapsamında başlattığı Telif Desteği kapsamında 25 Kasım tarihinde Şiddete Karşı Mücadele başlıklı özel sayı çıkartılacak. Yayın Kurulu, iş aramakta olan ve serbest gazetecilerden  ilave için özel çalışma beklediklerini ifade etti

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile yürütülen Güçlü Gazeteci Özgür Medya Programı kapsamında işsiz ve serbest çalışan gazetecilere yönelik Telif Destek Programı dahilinde, 25 Kasım tarihinde Şiddete Karşı Mücadele özel sayısı yayınlanacak. Özel sayı, 9 Eylül Gazetesi ile birlikte dağıtılacak.

İşsiz ve serbest çalışan gazetecilerin gazetecilik çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve medya çoğulculuğuna katkıda bulunmayı amaçlayan Telif Destek Programı çerçevesinde gazetecilerin çalışmaları değerlendirilirken özel sayıların çıkartılması da hedefleniyor.

Bu kapsamda ilk özel sayı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü nedeniyle 25 Kasım 2019 tarihinde ‘Şiddete Karşı Mücadele’ başlığı ile  yayınlanacak.

Özel Sayıda program kapsamında  yayınlanacak eserlerin sahiplerine brüt 100 Euro telif ücreti ödenecek.

Yayın Kurulu’ndan Davet

İzmir’in usta ve deneyimli gazetecilerinden Levent Bimen, Gönül Soyoğul, İlyas Özgüven, Mehlika Gökmen ve Yılmaz Coşkun’dan oluşan Yayın Komitesi, kriterlere uygun gazetecilerin özel sayı için çalışmalarını beklediklerini ifade etti.

Şiddete Karşı Mücadele özel sayısında, her türlü şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalar, istatistiki bilgiler, röportajlar sosyolojik irdelemeler vs. başlıklı eserler yer alabilecek.

Üretilen içeriklerden doğacak hukuki ve maddi sorumluluk eser sahibine, eserin yayın hakkı telif haklarına uygun olarak İGC ve Dokuz Eylül Gazetesi’ne ait olacak.

Kimler başvurabilir        

Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı” işsiz ve bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan, serbest çalışan ve genç gazetecilere destek olmayı hedefleniyor.

Fiili ehliyetine sahip, daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile genç gazeteciler öncelikli olmak üzere serbest çalışan gazeteciler  de programdan faydalanabilecek.  Telif destek programı ile dört yılda toplam 390 içeriğin desteklenmesi hedefleniyor.

Başvuru süreci

Özel Sayıya yönelik soru ve başvurular igcabtelif@gmail.com adresine 15.11.2019 akşamına kadar iletilebilecek. Proje kapsamında eserler Yayın Kurulu’nun uygun görmesinin ardından  yayınlanacak.