Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İzmir’de Anıldı

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İzmir’de Anıldı

 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgali sırasında, işgal birliklerine karşı ilk kurşunu atarak ulusal direnişi başlatan ve şehit edilen Gazeteci Hasan Tahsin ölümünün 101.yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından Konak’taki anıtı önünde anıldı.

Konak’ta bulunan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı önünde gerçekleşen tören pandemi kuralları çerçevesinde düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmasını yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, milli mücadelenin 100. yılında, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin onur ödülü verdikleri Gazeteci, Yazar Hıfzı Topuz’un sözlerini hatırlatarak, “Gençler! Gazetecilikte direnmek lazım, dayanmak lazım. Yılmamak lazım. Asla ödün vermemek lazım. Dimdik durmak lazım” diyerek selamlamıştı bizleri. Evet, hep söylüyoruz, dik durmak, direnmek, yılmamak lazım. Mesleklerinin gereklerini yerine getiren gazeteciler de yıllardır korkmadan, ödün vermeden gerçekleri yazıp söylemeye devam ediyorlar. Tıpkı bundan 101 yıl önce bugün, fikirleri eylemi doğuran, bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden biri olan, ‘Hukuk-u Beşer” gazetesinin sahibi Osman Nevres yani Hasan Tahsin gibi. O yalnızca fikirleriyle, yazdıklarıyla değil, konuşmalarıyla, imza attığı bildirilerle, katıldığı toplantı ve eylemlerle o kara günlerde gerçek bir aydın olduğunu, halkın yanında yer aldığını göstermiştir” dedi.

GAZETECİ TOPLUMUN ÖNCÜ GÜÇLERİNDEN BİRİDİR

Gazetecilerin toplumun öncü güçlerinden biri olduğunu; fikirleriyle, yazdıklarıyla, söyledikleriyle kamuoyu oluşmasına, gerçeklerin halkla buluşmasına aracılık ettiklerini dile getiren İGC Başkanı Dikmen, “Hasan Tahsin, döneminin gerçekleri ve gereğiyle bunu bir adım öteye taşımış, vatanı, ulusu için ilk kurşunu ateşleyerek direnişin simgeleşen öncülerinden biri olmuştur. Sömürgeci ve emperyalist işgale başkaldırıyı başlatan bu kurşun, milli mücadeleye güç veren, kurtuluşa giden yolu aydınlatan, o büyük destanın yazılmasını sağlayan önemli adımlardan biridir. Ve bu adım Hasan Tahsin’i bir asır öncesinden günümüze kadar taşımıştır. Biliyoruz ki bugün görevlerinin gereklerini yerine getirdiği için öldürülen, tehdit edilen, hapse atılan, cezalandırılan gazeteciler de Hasan Tahsin gibi yıllar sonra da onurlu, dik duruşlarıyla hatırlanacaklar. Onlara bu zulmü yapanlar ise tarihin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklar. Tıpkı geçmişte olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

MİLYONLARIN YÜREĞİNDE YERİ BAKİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle Şehit Gazeteci Hasan Tahsin adına düzenlenen yarışmayı henüz gerçekleştiremediklerini ve yine salgın nedeniyle kalabalık bir kitleyle anma töreni düzenleyemediklerini dile getiren Başkan Dikmen, “Biliyoruz ki inandığı değerler adına verdiği mücadeleden dolayı milyonların yüreğindeki yeri bâki. Bundan 101 yıl önce bugün bu saatlerde İzmir’den tutuşturduğu özgürlük mücadelesi meşalesi de hep yanacak; karanlığa, zulme, baskıya karşı… Öncü olmak, gazetecilik yapmak her dönemde zor. Ancak bu zorluğa rağmen doğruları yazıp söylemekten, cumhuriyetin temel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü savunmaktan, toplumun haber alma hakkı için her koşulda mesleklerinin gereklerini yerine getirmekten vazgeçmeyen, düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan gazeteciler hep var oldu. Var olmaya da devam edecek” şeklinde konuştu.

Başkan Dikmen, konuşmasının sonunda “Gazeteciliğin onurlarından, direnişin sembollerinden biri olan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i, bu yurdun kurtuluşu için mücadele etmiş başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm değerlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak güzel kentimizin aydınlık insanlarını İzmirli basın mensupları adına saygıyla selamlıyoruz” dedi.

Törene katılanlar arasında Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Belediye Başkanvekili Mehmet Yunak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, Yönetim Kurulu üyeleri  Sadık Pala, Kenan Çimen, Hatice Bülbül, tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, basın temsilcileri ve pandemi nedeniyle halktan sınırlı sayıda kişiler yer aldı.