İzmir Gazeteciler Cemiyeti Üyelerini Bilgilendirme

Değerli üyelerimiz,

Bilindiği üzere gerek pandemi gerek 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle hepimiz zor bir süreçten geçiyoruz. Özellikle deprem sonrası Cemiyetimizin bu anlamda sorunları ve iş yükü bir kat daha arttı. Ancak bu zorlu süreci, hep birlikte sizlerin verdiği destekle aşacak,  alacağımız her yolu gerçekleştirdiğimiz/gerçekleştireceğimiz her çalışmayı sizlerle paylaşacağız.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem sonrası vakit kaybetmeden cemiyet binamızda hasar ve sigorta (DASK) tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili kurumlara başvuruldu. Bu başvurusu sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen rapor Basın 1 ve Basın 2 binası için orta hasarlı olarak düzenlenmiştir. Tek temel üzerine inşa edilen (48 yıllık) çift girişli Basın 1 ve Basın 2 apartmanlarının birlikte hareket etmesi zorunludur.

Henüz DASK raporu sonucu tarafımıza gönderilmemiş ancak eksper ile yapılan sözlü görüşmeden anlaşıldığı üzere onun da orta hasar üzerinden düzenleneceği anlaşılmıştır. (Basın 2 Apartmanı’nın bazı sakinlerine bu rapor orta hasar üzerinden düzenlenmiştir.)

Bu süreçte Bakanlıktan gelen orta hasarlı rapor nedeniyle binalarda ikamet yasaklanmış, tahliye için de 3 ay süre tanınmıştır.

O günden bu yana cemiyetimiz çalışmalarını Karataş Basın Merkezimizde sürdürmektedir.  Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız görüşmelerde cemiyetimize yer tahsisi konusunda talepte bulunulmuştur.

Bu rapor karşımıza iki seçenek çıkarmıştır: Ya 6 ay içinde binada güçlendirme yapılacak ya da 1 yıl içinde bina yıkılarak yeniden inşa edilecektir.

İGC Yönetim Kurulu olarak süreci en doğru, en ekonomik, cemiyet yararını en üst düzeyde gözetecek şekilde yürütmek içinvar gücümüzle çalışıyor, bu amaçla çeşitli kuruluşlardan da destek ve çözüme katkı konusunda görüş alıyoruz. Bunları sizlerle de paylaşmak görevimiz.

  • TMMOB, Mimarlar Odası ve profesyonel kişi ve kuruluşlarla yaptığımız yerinde görüşmelerde güçlendirmenin yeterliliği konusunda çekinceler ve maliyetinin çok yüksek (1,5- 2 milyon Lira) olabileceği dile getirilmiştir. Ayrıca bu kuruluşlar orta hasar tespitinin deprem sonrası görüntüye göre yapıldığını, temelle bağlantılı kolonların binanın yaşı ve yeri açısından kötü durumda olduğunu belirtmişlerdir.
  • Yaptırılan KAROT testinin 6/30 olarak çıkması yıkılması yönündeki görüşleri güçlendirmiştir.
  • Basın 1 ve Basın 2 mülk sahipleri ortak hareket etmenin gerekliliğinden sürekli iletişim halinde, dayanışma ruhuyla en uygun çözüm yolu için iş birliği içerisindedir. Cemiyetimizin 12 dairesinin bulunduğu binada 24 mülk sahibinin binanın yıkılması yönündeki kararı bizim için de bağlayıcıdır.
  • 1999 yılında değişen yasaya göre zemin artı 7 kat zorunluluğu, bu süreçte Belediye Meclisi tarafından eski halinde zemin artı 8 kat olarak karara bağlanmıştır. Bu da kat kaybını ortadan kaldırmıştır.
  • Yeniden yıkılıp yapılmasının yaratacağı mali sorunları aşabilmek açısından orta hasarın ağır hasara çevrilmesi konusunda yasal süreç içinde itirazımız yapılmış, konunun görüşülmesi ve destek amacıyla İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’den randevu alınmış ancak bu randevu Sayın Valinin rahatsızlığı nedeniyle önümüzdeki günlere ertelenmiştir.
  • Ayrıca tahliye zorunluluğu nedeniyle kiracılarımızın taşınmış olması cemiyetimizin en önemli gelir kaynağını da ortadan kaldırmıştır.

Değerli üyelerimiz,

Pandemi nedeniyle ağırlaşan iş koşulları, deprem sonrası sizlerle paylaştığımız üzücü gelişmeler cemiyetimizin çalışma takvimini engellememiştir. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulumuz her üyesiyle yoğun bir iş paylaşımı yaparak sorumluluk duygusuyla görevinin başındadır. Cemiyet personelimiz özveriyle çalışmaktadır. 9 Eylül Gazetemizdeki meslektaşlarımız da Covid-19’a inat haberin peşindedir.

AB projemiz de hiç aksamadan sürmektedir. Eğitim programımız pandemi nedeniyle online devam ederken, telif programı da ülkemizdeki özellikle genç, işsiz, serbest çalışan meslektaşlarımıza destek olmayı sürdürmektedir. Gazetemiz 9 Eylül bu program kapsamında bir yandan telif programı haberlerine sayfalarında yer verirken, bir yandan da çıkardığı özel ve bölge ekleriyle tamamlayıcı görev üstlenmektedir. Ayrıca bu amaçla kurulan Yayın Kurulumuzda Levent Bimen, Gönül Soyoğul, Mehlika Gökmen ve Yılmaz Coşkun özveriyle, uzun zaman ayırarak, yüz yüze toplanarak örnek bir çalışma gerçekleştirmektedir. Saygı ve minnet duyuyoruz.

Konak Belediyesi ile hayata geçirdiğimiz, bu yıl uluslararası olmasına karar verilen ancak pandemi nedeniyle bunu gerçekleştiremediğimiz 4. Ulusal Eflatun Nuri Karikatür Yarışmamıza 500’ü aşkın katılım oldu. Jüri üyelerinin toplanmasıyla birlikte yarışmamız da kısa süre sonra sonuçlanacaktır.

Depremden zarar gören, evini taşımak zorunda kalan, sağlık sorunları yaşayan üyelerimize, meslektaşlarımıza bir nebze de olsa maddi destek sağlamaya, yanlarında olmaya çalışıyoruz.

Ne yazık ki pandemi uygulamaları nedeniyle bazı geniş katılımlı etkinliklerimizi de ötelemek durumunda kaldık. Bu günlerin elbette geçeceğini sağlıklı günlerde yeniden buluşacağımızı biliyoruz.

İşte tüm bunları yaparken de sayıları 927’ye ulaşan siz değerli üyelerimizden güç alıyoruz. Bu zorlu süreçteki yol haritamızı belirlerken düşünceleriniz, görüşleriniz çok kıymetli. Bunları bizimle yazılı olarak paylaşmanız cemiyet tarihimize kayıt olarak geçecektir.

Ayrıca yakın bir zamanda siz değerli üyelerimizle online bir toplantı da gerçekleştireceğiz.

Zaman içinde Cemiyet binamıza ilişkin tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızı bildirir, hepinize sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla

İzmir Gazeteciler Cemiyeti

Yönetim Kurulu