17.5 C
İzmir
26 Ocak 2021

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ

İZMİR BASIN LİGİ YÖNETMELİĞİ

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, kentteki basın kuruluşları arasında dayanışmayı arttırmak, meslektaşlarımızı bir araya getirmek amacıyla 2018 yılından başlayarak her yıl “İZMİR BASIN LİGİ” düzenlemeye karar verdi.

Basın kurumu temsilcileriyle 24 Eylül 2018 tarihinde Cemiyet merkezinde ilk toplantı yapılarak bazı ilke kararları alındı. Buna göre lige yerel ve ulusal yazılı medya, TRT, haber ajansları ve TSYD’nin katılmasına karar verildi. İlk olarak Basın Ligi Futbol Turnuvası Tertip Komitesi belirlendi. Kurum temsilcilerinin de katıldığı ilk toplantıda Tertip Komitesi, İzmir Basın Ligi’nin kurallarını, lige katılım şartlarını belirledi.

BAŞVURU ŞARTLARI

1-) Turnuvaya; İzmir il merkezi ve ilçelerde görev yapan tüm basın çalışanları giriş şartlarına uygun olarak oluşturulmuş bir takım ile katılabilir. Katılacak takımlar ve oyuncuları için istenen belgeler “Başvuru Dilekçesi Formunda” belirtilmiştir. Başvuru yapan takımların turnuvaya kabul işlemleri hususunda tertip komitesi tek yetkili organdır.

2-) Turnuvaya katılacak olan takımların oyuncuları için yaş sınırlaması yoktur.

3-) Tertip komitesi gerekli gördüğü takdirde lige katılacak olan meslektaşlarımızın sağlık durumu hakkında detaylı bilgi ve doktor raporu isteyebilir. Sağlık konusunda sakıncalı gördüğü kişilere vize vermeyebilir.

4-) Kura çekimi, karşılaşmaların sonuçları, puan durumları, tertip komitesi kararları ve diğer turnuva ile ilgili her türlü bilgi ve duyuru www.igc.org.tr adresinde yayınlanacaktır.

5-) Karşılaşmaların hakemleri Merkez Hakem Komitesi tarafından atanacaktır.

TURNUVA KURALLARI ve STATÜ

1-) Takımlar 6 kişiden oluşur. Bir oyuncu sadece bir takımda oynayabilir, başka takımda oynayamaz. Her takım 1 kaleci 5 oyuncu ile oyuna başlar ve bir hakemin yönetiminde maç oynanır. Takım isimlerinin katıldıkları kurumun adını temsil edecek şekilde belirlenmesi turnuvanın amacına daha uygun olacağı için zorunludur. Turnuva başlangıcında takımlar 10 kişiden oluşan esame listesini tertip komitesine vereceklerdir. Takımda 7 oyuncunun kurumda çalışıyor olması gerekmektedir, 3 oyuncu ise serbest gazetecilerden seçilebilir.

2-) Maça eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 3 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha azı halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 3 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır.

3-) Oyuncular, takım listelerine göre saha komiseri tarafından kontrol edilir, takım sorumluları tarafından oyunculara itiraz gelmesi durumunda saha komiseri kimlik kontrolü isteyebilir, uygunsa hakem karşılaşmayı başlatır. Oyuncu değişiklikleri de saha komiseri tarafından listelere uygun olarak yapılır. Karşılaşma başladıktan sonra takım listelerine yapılan itiraz sonucu maç tatil edilmez, oynanır, karşılaşma sonunda hakem raporuna bu itirazı belirtir, ya da karşılaşma bittikten sonra yapılacak listelere itirazlar tertip komitesi tarafından karara bağlanır. Listelere aykırı oyuncu oynatan takım o karşılaşma için 3-0 hükmen yenik sayılır.

4-) Takımlar maç saatinden en az 5 dakika önce sahada hazır bulunacaktır.

5-) Maçtan sonra yapılacak yazılı itirazlar ise en geç 24 saat içerisinde tertip komitesine ulaştırılmak zorundadır. Bunun haricindeki itirazlar değerlendirme dışında bırakılacaktır. İtirazlar en kısa sürede tertip komitesi tarafından değerlendirilerek internet sitesinde yayınlanır.

6-) Karşılaşmalar 3 grupta tek devre lig usulüne göre oynanacak. İlk tur maçları sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alan 6 takım bir üst tura çıkacak. En iyi grup 3.’sü olan 2 takım daha bir üst tura çıkacak.

Puanlarda eşitlik olması durumunda “ikili averaja” (Takımların birbirleri ile yaptıkları karşılaşma sonucuna) bakılır. Eşitlik yine bozulmazsa gol averajına göre karar verilir.

Gruplarında 3. olan takımlar arasında öncelikle puana bakılacak. Aynı puana sahiplerse en az kırmızı kart gören takım, eşitlik yine varsa en az sarı kart gören takım bir üst tura çıkacak. Yine eşitlik varsa en çok gol atan takım, iki takım da sayıda gol atmışsa en az gol yiyen takım bir üst tura çıkacak.

8 -) Çeyrek finale yükselen sekiz takım birbiriyle eşleşecek. Eşleşmeler şu şekilde olacaktır:

Grup aşamasında en iyi 1. sıradaki 2 takım, en iyi 3.’ler ile eşleşecektir.

Grup aşamasında diğer 1. takım, ilk tur aşamasındaki en zayıf 2. takım ile eşleşir.

Geriye kalan iki takım yani ilk turda gruplarında 2. sırayı alan takım birbiri ile eşleşir.

7-) Çeyrek final, yarı final ve final maçlarının berabere bitmesi durumunda üst tura geçecek takım müsabakadan hemen sonra seri şekilde yapılacak 3’er penaltı sonucunda belirlenir. Penaltı atışları eşitlik bozulana kadar devam eder.

16-) Burada yazılı olmayan kurallar haricinde çıkacak her hangi bir anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi tek yetkilidir.

17-) Tertip Komitesi lige katılan takım temsilcilerinden (15 kişi) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden 2, TSYD’den bir üyenin (Başkan) katılımıyla toplam 18 kişiden oluşur.

MAÇ KURALLARI

1-) Maçlara krampon, kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Ayrıca pantolon gömlek gibi giysilerle oynanamaz. Siyasi, dini içeriklerde propaganda amacı taşıyan bayrak flama forma gibi ürünlerin kullanılması yasaktır. Müsabakalar her türlü normal spor kıyafetleri halı saha ayakkabısı ile oynanabilir. Forma renklerinin benzer olması durumunda hangi takımın bip giyeceğine hakem karar verir.

2-) Her takım istediği kadar oyuncu değiştirebilir, oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir. Kaptanlar arasında kura atışı ile top ve alan seçilir oynanacak futbol topunun seçimini hakem yapar.

3-) Turnuva maçları 2 x 25 dakika oynanır, devre arası dinlenme süresi 5 dakikadan fazla olamaz. Geri pas dışındaki bütün futbol kuralları geçerlidir.
Ancak: Serbest vuruşlarda baraj mesafesi, 3 (üç) normal adım mesafesidir.
Aut atışlarını kullanmak zorunludur. Direk yapılan aut atışında hiç kimseye
değmeden kaleye giren top gol sayılmaz.

4-) Maçı yöneten hakemin sakatlanması veya kendisinin devam etmek istememesi gibi hallerde tertip komitesi hakemi maçın herhangi bir bölümünde değiştirmeye yetkilidir.

5-) Oyun kurallarından ihraç cezası alan 1 maç oynayamaz. İhraç cezasının sebebi hakem raporuna göre kasıtlı hareket, hakaret, küfür ve saldırı gibi nedenlerden olursa bu oyuncuların durumları tertip komitesi tarafından belirlenir.

6-) Küfür, kavga, centilmenliğe aykırı hareket eden oyuncular turnuvadan ihraç edilir ve bundan böyle İGC’nin yaptığı hiçbir organizasyona katılamaz.

7-) Maçlarda galibiyete 3, beraberliğe 1, mağlubiyete ise 0 puan uygulanır.

8 -) Burada yazmayan hususlar hakkında Futbol Federasyonu’nun Halı Saha Futbol Kuralları Talimatları geçerlidir.

KATILIMCILAR (ALFABETİK SIRAYA GÖRE)

01- Anadolu Ajansı
02- Basın Danışmanları
03- Cumhuriyet Gazetesi
04- Ege Telgraf Gazetesi
05- İletişim Başkanlığı
06- İlkses Gazetesi
07- İnternet Medyası
08- İz Gazete
09- Milliyet Gazetesi
10- Sabah Gazetesi
11- Özgür Gazeteciler Takımı
12- TRT
13- TSYD İzmir Şubesi
14- Yenigün Gazetesi
15- 9 Eylül Gazetesi

Turnuva 8 Ekim 2019 tarihinde başlayacak, maçlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark içindeki halı sahasında oynanacaktır. Turnuva ile ilgili tüm duyuru ve bilgiler, karşılaşma sonuçları, puan durumları, itirazlar sonucu tertip komitesi kararlarını www.igc.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

İki sayfadan oluşan bu kararlar, kurum temsilcileri ve İzmir Basın Ligi Tertip Komitesi tarafından oybirliği ile alınmıştır. Ekte imzası bulunan tüm katılımcılar bu protokole uymayı taahhüt ederler.