Gazeteciler ‘Üretme Tüket’ İçin Buluştu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ekonomi Muhabirleri İzmir Şubesi tarafından düzenlenen Dünya Gazetesi tarım yazarı, İGC ve EMD üyesi Ali Ekber Yıldırım’ın ‘Üretme Tüket’ kitabı imza günü ve söyleşisi Ege İhracatçılar Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

İmza töreninin hemen ardından gerçekleşen söyleşiye İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi ve Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarımda İş Gücü Azalıyor

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Murat Demircan konuşmasında şu sözleri aktardı;

“Bizim nesil bu konuyla ilgili biraz da olsa bilgi sahibi ancak yeni nesil tarımı kitaplardan veya haberlerden öğreniyor. Tarımla ilgilenen iş gücü sürekli azalıyor. Köylerimizde bile üretim giderek azaldı. Türk tarımının gidişatı ayrı bir konu, bugün Ali Ekber Yıldırım bu konuyla ilgili deneyimlerini ve bilgilerini paylaşacağız için mutluyuz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzman ve Araştırmacı Gazetecilere İhtiyacımız Var

Hemen ardından konuşma yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi de konuşmasında şu sözleri vurguladı;

“Bizim mesleğimizde bu konuda uzman insan sayısı çok az. Türkiye gündemin değiştiği ancak sorunların değişmediği bir ülke bu sebeple gerçeklere hakim, yetkililere gerekli soruları sorabilecek ve sorunların çözümüne ortak olabilecek uzman gazetecilere ihtiyacımız var. Ali Ekber Yıldırım gibi tarım konusunda bilgisiyle, deneyimiyle ve araştırmacılığa önem veren bir meslektaşımızla bugün burada olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çiftçi ve Köylü Artık Üretmiyor

Türkiye’de tarımın cumhuriyet döneminden günümüze kadar geçen sürede gelişimini ve yaşadığı değişimler hakkında bilgiler aktaran Ali Ekber Yıldırım, “Ne yazık ki tarım sektörü 1980’den sonra itibarsızlaştırıldı ‘Avrupa’nın bahçıvanı, çobanı biz mi olacağız’ denilerek küçümsendi. Bugün ise fındık, kiraz, incir gibi dünya birincisi olduğumuz ürünlerde bile konumumuzu koruyamadık, günümüzde köylüler bile artık üretim yapmak yerine domates, maydanoz ve soğan gibi ihtiyaçlarını manavdan, marketten karşılamaya başladı. Çiftçi ve köylümüz tarımsal üretimle para kazanamadığı ve tarım alanlarımızın ranta açılması sebebiyle tarım alanlarımız giderek yok oluyor” şeklinde konuştu.

 

Tarım konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşan Ali Ekber Yıldırım etkinliğe katılanların sorularını da cevapladı.