Gazeteciler Bornova’da buluştu

Bornova Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, Bornova Kültür Merkezi’nde “Siyaset, Toplum ve Teknoloji Işığında Değişen Gazetecilik” paneli ve sergisi düzenlendi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ yaptığı konuşmada, ‘Doğru, tarafsız ve ilkeli gazetecilik anlayışının Türkiye’ye yerleşmesini özlemle bekliyoruz’ dedi.

Açılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel’in yaptığı panelde, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümit Atabek, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner sunum yaptı.

Atila Sertel konuşmasında, ‘Türkiye’de basın sektörünün yaşadığı zorlukların arttığı bir dönemdeyiz. Türkiye, Dünyada basın ve ifade özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 157.sırada. 11 bin 157 gazeteci işsiz, 12 bin gazeteci davalı, 3 bin 804 gazetecinin basın kartı iptal edildi. Sadece 2019 yılında 59 gazeteci tutuklandı. Bunlar mesleğimiz ve ülkemiz adına bir utanç tablosudur’ dedi.

Etkinlikte dikkat çeken bir diğer önemli konu ise yerel medyanın ve yerel medya kuruluşlarının yaşadığı zorluklar oldu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise konuşmasında; ‘10 Ocak gazetecilerin bayramı olarak biliniyor ancak 60 yıllık bir zaman diliminde, son yıllarda 10 Ocaklarda çalışan gazeteciler değil maalesef çalışamayan gazeteciler konuşuluyor. Ülkemizde gazetecilik yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Cezaevindeki gazeteciler sıralamasında Çin’den sonra ikinci sıradayız. İşsizlik sıralamasında yüzde otuz oranında en yüksek sırada basın sektörü yer alıyor. Bütün bunların yanında yerel basın ayakta kalmak için birleşmek zorunda kalıyor. Bu bağlamda sosyal belediyeciliğin toplum yaralarına çözüm olması adına yerel basın ve basın özgürlüğü için belediyeler de taşın altına elini koymalıdır’ dedi.

Panelde ifade özgürlüğü, baskı, şiddet ve sektördeki işsizlik oranının giderek artması konularına dikkat çekilirken sendikal örgütlenmenin önemine vurgu yapıldı. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte değişen gazetecilik modeline ve buna uygun çalışmaların artmasının gerekliliğine değinildi.