Emek ve Özgürlük kavgasında kadınların yanındayız

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.
Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde asla umutsuz olmadıklarını ancak mutsuz olarak kutladıklarını belirten Dikmen, açıklamasında şunları vurguladı:

“Burası uğradığı tacizden sorumlu tutulan, tecavüze uğrayınca suçlanan, kahkaha atınca iffetsiz olmakla itham edilen, merdivenaltı şirketlerde işgüvencesinden yoksun çalıştırılan kadınların ülkesi Türkiye. Açlık sınırında ücretlerle geçinmeye çabalayan, çalışması işsizliği artırdığı düşünülen, özgürlüğü için bedeller ödeyen kadınlarımız için ülkemiz, her geçen gün yaşanması daha da zorlu bir hal alıyor.

Basın sektöründe de her yerde olduğu gibi kadınlar çalışma alanı bulmakta zorlanıyor. Ne yazık ki medyanın iş olanaklarında öncelik erkeklere veriliyor.

Kadın cinayetlerini neredeyse kanıksadık. Şiddet her geçen gün daha da artıyor haberleri her gün basında yer alıyor. Kadın bedeni bir meta gibi kullanılıyor.

Bu karabasandan çıkış yolumuzu ise tarihimiz gösteriyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasında verdiği mücadeleyi unutamayız. Atatürk’ün kadınlar için verdiği çaba sadece bununla sınırlı değildi. Eğitimde eşitliği yaratmak amacıyla kızların okula gitmesi için çalışmalar yürüttü ve 1924’te kızların ilkokula gitme zorunluluğu getirildi. Bu yasanın ardından kızların okuma oranında büyük artış gerçekleşti. Türk Kadını cumhuriyetin tüm değerlerine, kazanımlarına sahip çıkarak dünyaya örnek oldu.

Bugün ise ortaya koyulan eğitim modelleriyle kızlarımız okullardan uzaklaştırılıyor. Eve mahkum edilmek isteniyor. Ortaya konulan raporlara göre 4+4+4 eğitim sistemi ile bugüne kadar 40 bini aşkın kızımız ortaöğretimin ardından okulu bıraktı. “Kadınlar evinin süsüdür” diyen zihniyete inat emek, özgürlük ve eşitlik kavgasında onların yanında olduğumuzu belirtiyor, şiddete, ayrımcılığa “hayır” diyoruz.

8 Mart direncin simgesidir. Kadınlar 107 yıldır direniyor. İş, ekmek istiyor, aydınlık günlerde yaşamak istiyor. Ruhları için de gül istiyor.

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.”