Eflatun Nuri Büstü Karataşlılarla Buluştu

Eserleri ve karikatür dünyasına kazandırdığı birçok çizerle Türk karikatür sanatının usta ismi olan Eflatun Nuri anısına yapılan büstün açılışı İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesi iş birliği ile gerçekleşti.

Usta çizerin uzun yıllar yaşadığı Karataş semtinde, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Karataş Basın Merkezi ve Lokali önünde gerçekleşen etkinliğe pek çok kişi katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, konuşmasında;
“Bugün bu güzel ortamda böyle bir etkinlikte buluşmuş olmaktan hem kendi adıma hem de cemiyet adına çok gururlu olduğumu belirtmek isterim. 3 yıl önce başladığımız ve Abdül Batur başkanımızın da devam edeceğiz diyerek üçüncüsüne ulaştığımız Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışmasının ödül törenini de yapacağız. Ulusal bir yarışma olan çalışmamızın uluslararası boyuta gelmesini diliyoruz. İçinde bulunduğumuz şartlarda basın ve ifade özgürlüğü konusunda oldukça geri sıralardayız. İfade özgürlüğü için verilen mücadelede karikatürün önemini hepimiz biliyoruz. Bugün bu anlamda İzmir’de bu alana pek çok katkı sağlamış olan ve bizim de yarışmamıza adını verdiğimiz Eflatun Nuri için oluşan bir düşünceye sahip çıkan başkanımız Abdül Batur’a minnet duyuyor ve çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Hemen ardından konuşma yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da şu sözlerle devam etti;
“İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile beraber üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz Eflatun Nuri Karikatür Yarışması’nın en önemli etkinliğinden birinde buluştuk. Karikatür sanatında önemli katkılar sağlayan Eflatun Nuri’nin gelecek kuşaklara aktarılması için yaptığımız bu projede bize yön veren İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür ediyorum. Bu çalışmayı İzmir’in en önemli bölgelerinden Karataş’ta gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Ayrıca yarışmamızın uluslararası boyuta ulaşması için biz de gereken çalışmaları yapacağız” dedi.

Açılışın ardından Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Pala ve Eflatun Nuri’nin kızı Sema Çağlar, büstün yapımını üstlenen heykeltraş Harun Atalayman’a plaket takdiminde bulundu.