Dikmen’e “Cumhuriyet’e Kanat Gerenler” Ödülü

İzmir 68’liler Platformu, İzmir’i Sevenler Platformu ve Ege Kültür Platformu ile 13 dernek, bir vakıf ve bir sendika adına yapılan teklif ve kamuoyu araştırması sonucunda İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen ve 14 kişiye “Cumhuriyet’e Kanat Geren İzmirli Atatürkçüler” ödülü verildi.

cumhuriyet-odul1veb

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan’ın da ödül aldığı törende, cumhuriyet kazanımlarının önemi vurgulandı.
İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, Cumhuriyet’e ve Atatürk’e sahip çıkan isimler ödüllendirildi.
İGC Başkanı Misket Dikmen, ödülünü Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın elinden aldı. Törende konuşan İGC Başkanı Dikmen, Cumhuriyet ile birlikte kadınların eğitimine önem verildiğini bunun Türkiye’nin yaşam mayasını belirlediğini söyledi. “Bir toplumu çağdaşlaştırmak istiyorsanız büyükanneden başlayan” diyen Dikmen, “Ben Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerini içine sindirmiş bir büyükanne ile büyüdüm. Ailemden çok şey öğrendim. Kadınların eğitim çok önemli. İGC olarak görevimize Hasan Tahsin ruhuyla devam ediyoruz. Cumhuriyetin temel ilkeleri ve laiklik kırmızı çizgilerimizdir” dedi.
İGC Başkanı Dikmen’e sunulan ödülde şunlar vurgulandı:
“Yeryüzünde emperyalizme karşı ilk Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren Türkiye’nin Cumhuriyet yönetimi ile birlikte çağdaş kazanımlara ulaşmasında katkısı bulunan kişi ve kuruluşlar arasında 20 yıldır düzenlediğimiz seçmelerde 2016 yılının “Cumhuriyet’e Kanat Gerenler Onur Ödülü’nü” yaptığımız çalışmalar ve verdiğiniz mücadele sonucunda İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’e verilmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir.”