Cafer Yarkent’e veda

Türkiye’de gazeteciliğin bilgisayar ortamına aktarılmasında önemli rolü olan gazeteci ve yazar Cafer Yarkent, 68 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Cafer Yarkent için üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) önünde veda tören düzenlendi. Törene, İGC Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Pala, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Attila, Sadık Uçar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İGC Üyeleri, 9 Eylül Gazetesi ailesi, Yarkent’in dostları, arkadaşları ve ailesi katıldı.
Tören öncesinde Yarkent için saygı duruşu gerçekleştirildi. Törende konuşan İGC Başkanı Dikmen, gazetecilik mesleğine başlarken Cafer Yarkent efsanesini hep duyduğunu vurgulayarak, “Onu tanıdıktan sonra da nasıl efsane olduğunu daha iyi anlamıştım. 9 Eylül Gazetesi’nin kuruluş aşamasındaki heyecanını çok iyi biliyorum. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin gazetesi 9 Eylül’ü yaratırken heyecanı ve enerjisi bende saygı uyandırmıştı. Mesleğine, azmine ve dehasına büyük hayranlık duyuyorum. Işıklar içinde, huzur içinde uyumasını diliyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum. Bu sabah Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, Yarkent ailesine hem İGC’ye hem meslektaşlarına hem de 9 Eylül Gazetesi’ne başsağlığı dileklerini ilettiler. İGC Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekilimiz Atilla Sertel de, Yarkent’in veda törenine şehir dışında olduğu için yetişemediğini tüm sevenlerine başsağlığı dilediğini beni arayarak iletti” dedi.
Gazeteci İbrahim Irmak, Yarkent’in her daim gazeteciliğin gelişmesi için mücadele verdiğini belirterek, “Cafer Yarkent Türk basınının dijitalleşmesi için önemli çabalarda bulundu. Gazeteci doğdu, gazeteci yaşadı. Bir çok kişiye yardım etti. Hepimizi gazetecilik konusunda yüreklendirirdi. Türkiye’nin aydınlık günlere kavuşması için yazılar yazardı. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.


Gazeteci Doğan Satmış da, Yarkent’in Türk basınının gelmiş geçmiş en yaratıcı gazetecilerinden biri olduğunu, çok öğrenci yetiştirdiğini vurguladı. Gazeteci Özden Ünver de, birlikte çalıştığı dönemlerden örnekler vererek Yarkent’in başarılı bir gazeteci ve çok iyi bir insan olduğunu dile getirdi.
Yarkent için daha sonra Alsancak Hocazade Camiinde cenaze töreni düzenlendi. Buradaki törene Yarkent’in ailesi, sevenleri, arkadaşları ve gazetecilerin yanı sıra İGC Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de katıldı. Yarkent, Foça Yenibağarası Kabristanı’nda toprağa verildi.