70’inci yılda beraberlik vurgusu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), 70’inci yıldönümü resepsiyonunda darbe girişimi ve sonrasında basının demokrasiden yana tavrı birinci gündem maddesi oldu.

Kültürpark’ta gerçekleştirilen İGC’nin 70’inci kuruluş yıldönümü resepsiyonunda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, darbe girişimi sırasında medyanın 4’üncü kuvvet olduğunu gösterdiğini ve büyük bir sınav verdiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Türk basınının 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde önemli rol oynadığını belirterek tüm medya çalışanlarına teşekkür etti.

igc-kurulu-2İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 70. kuruluş yıldönümünü ülkede yaşanan sıkıntılı süreç nedeniyle sade bir törenle kutlamayı tercih etti. Kültürpark’ta düzenlenen 70. yıl resepsiyonda Cemiyet üyeliğinde 70 yılı geride bırakan Haluk Cansın ve cemiyetin 60 yıllık çınarları Salim Çatalkaya, Yusuf Pakman, Haluk Bessen, Yılmaz Tok, Refik Utlulığ, Muammer Yüksel ve Şenol Çetin’e onur plaketi sunuldu.

igc-kurulu-5“Basın özgürlüğü Anayasal hak”

Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Gazeteciler Cemiyeti’nin, Türkiye’deki gazeteciler için bir çatı altında örgütlenme ve yaşanan sorunları gidermek amacıyla kurulduğunu ifade ederek, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde basının 4’üncü kuvvet olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Basın özgürlüğünün en önemli anayasal haklardan biri olduğunu belirten Dikmen, “Türkiye’de demokrasiye bir darbe, bir çıkmaz ortam getirmek için yapılan girişim, Türk halkının gerçekten çok önemli bir sınavıydı. Demokrasi için Türk halkı tek beden oldu. Tek ses oldu. Ama Türk medyası da yek yürek oldu diyorum, yek beden oldu diyorum; çünkü Türk medyası da demokrasinin önemini hep birlikte, hiçbir fikir ayrılığı gözetmeden, sadece demokrasi sadece demokrasi diyerek dile getirdi. Bu Türkiye’de basın özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunun çok önemli göstergesi” diye konuştu.

Hasan Tahsin’in çocuklarıyız

Gazeteciler Cemiyeti’nin bundan tam 70 yıl önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak kurulduğunu dile getiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti önceki dönem Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de “Bu cemiyetlerin kuruluşunda İzmir öncülük yapmıştır. İzmir gazetecilerin, özgürlüğün, demokrasinin kaynağıdır. Biz emperyalizme karşı duran Hasan Tahsin’in çocuklarıyız. Bugüne kadar emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

igc-kurulu-1Medyaya teşekkür

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşununu atan Hasan Tahsin’den bu yana Türk medyasında İzmirli gazetecilerin büyük ağırlığı olduğunu belirterek, “İzmirli gazetecilerimizin ve sadece gazetecilik yapmak üzere çalışan tüm arkadaşlarımızın gününü, cemiyetimizin 70. yılını kutluyorum” dedi.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Bir bela atlattık. Bundan sonra hepimizin, 78 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ve halkımızı bilgilendirme görevini üstlenen medya çalışanlarının daha özgür bir ortamda görev yapmasını diliyorum. Ülkemizin buna ihtiyacı var. Bu gergin ortamdan kurtulmamız gerekiyor. Bu darbe girişiminin engellenmesinde medya çok önemli rol oynadı. Tüm medyaya teşekkür ediyorum”

Törene, TBMM 17. Dönem Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Devlet ve Kültür, Turizm Eski Bakanı Işılay Saygın, İzmir Vali Vekili / Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tekin Bingöl, CHP İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Atilla Sertel, Ali Yiğit, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı İbrahim Ölmez, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul Barosu önceki dönem Başkanı Turgut Kazan, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Başkan Vekili Mehmet Ali Dim, TGF Yönetim Kurulu Üyesi ve Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İzmirli sanayici ve işadamları ile bağlı oldukları meslek oda ve kuruluşlarının Yönetim Kurulu Başkanı, Meclis Başkanı ve üyeleri ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri katıldı.

Törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne destekleri nedeniyle bir şükran plaketi de sunuldu. Etkinliğin sonunda İzmir Gazeteciler Cemiyeti 70’inci yıl pastasını İGC Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Pala, Yönetim Kurulu üyeleri Dilek Gappi, Gaye Karadağ, Murat Attila, Hakan Dirik, İlker Çoban ve Gökmen Küçüktaşdemir birlikte kesti.