ŞİDDETE DUR DE!

ŞİDDETE DUR DE!

 

Bugün 25 Kasım. ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’.  Ne yazık ki pek çok kadın dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın her alanında şiddete maruz kalıyor. Ve yine ne yazık ki önleyici tedbir kararları alınmadığından, koruyucu tedbir kararlarının uygulanmasında da sorunlar yaşandığından erkek-egemen söylemin baskın olduğu bu topraklarda kadınlar göz göre göre katillerinin eline teslim ediliyor. Nereden gelirse gelsin şiddete hep birlikte dur demezsek, hemen hemen her gün kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete tanık olmaya devam edeceğiz.

 

Gazeteciler olarak, devletten İstanbul Sözleşmesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesini, şiddetin her türlüsünün önlenmesi için, kadın örgütleriyle birlikte hareket ederek bir yol haritası belirlenmesini, bu yol haritasına göre eylem planlarının taviz vermeden bir an önce kararlılıkla uygulanmasını bekliyor,

Biz medya mensuplarının da şiddetin artmasına, olağanlaşmasına neden olacak her türlü söylem, haber ve görüntüden kaçınacağımızı,

 

Yaptığımız her haberde şiddete, ayrımcılığa, nefret söylemine karşı ‘vicdanlı’, ‘ötekini gözeten’ ve ‘eşitliği-hukuku dayanak alan’ bir habercilik anlayışla hareket edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

 

Sadece cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi nedeniyle değil hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği, ayrımcılığa, şiddete maruz kalmadığı bir dünya için gerçek, doğru, hak odaklı habercilik anlayışıyla, gazeteciliği kamusal bir hizmet görerek görevimizin başında olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Şiddetin olmadığı bir dünya umuduyla…

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti

Yönetim Kurulu