3.EFLATUN NURİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) iş birliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’ sonuçlandı. Birincilik ödülünün sahibi Yüksel Can oldu.11 eserin ödül kazandığı yarışmaya 144 çizer, toplam 417 eserle başvuru yaptı.

Bu yıl ‘Şiddet’ konusuyla düzenlenen ‘3.Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’ sonuçlandı. Yarışmanın birincilik ödülünü Yüksel Can kazanırken, ikincilik ödülü Hamit Gış ve üçüncülük ödülü de Muammer Olcay eserlerine verildi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdullah Tunalı, karikatüristler; Latif Demirci, Sadık Pala, Zafer Güven, Mustafa Yıldız, Ömer Çam, Cemal İlkbahar, Turan İyigün’den oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Konak Belediyesi Özel Ödülü Cem Güzeloğlu’na, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü Mehmet Selçuk’a, Mustafa Bora Özel Ödülü Musa Gümüş’e, Jüri Özel Ödülü Önder Önerbay’a verildi. Başarı Ödülleri’nin sahipleri ise Eren Tanoba, Hicabi Demirci ve Faruk Düz oldu. Yayınlanmış Basın Karikatür Ödülü bu yıl Ercan Akyol’a verildi.

2008 yılında vefat eden usta çizer Eflatun Nuri anısına üçüncü kez düzenlenen yarışmanın ödül töreni ise 11 Ocak 2020 Cumartesi günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarışmaya katılan karikatürler arasından seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

Kazananlar

Birincilik Ödülü: Yüksel Can

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkincilik Ödülü: Hamit Gış

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üçüncülük Ödülü: Muammer Olcay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başarı Ödülleri: Eren Tanoba, Hicabi Demirci, Faruk Düz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü: Mehmet Selçuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jüri Özel Ödülü: Önder Önerbay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konak Belediyesi Özel Ödülü: Cem Güzeloğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Bora Özel Ödülü: Musa Gümüş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlanmış Basın Karikatür Ödülü: Ercan Akyol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EFLATUN NURİ KİMDİR?

Asıl ismi Adil Nuri Erkoç olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri’nin yapıtları, ilk olarak 1942’de Akbaba’da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri’nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı. 1969 yılında Yugoslavya’nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra’da kişisel sergi açan Eflatun Nuri’nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın’da yer aldı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.