MANİSALI GAZETECİLERE TELİF DESTEK!

0
11

MANİSALI GAZETECİLERE TELİF DESTEK!

Avrupa Birliği destekli “Basın Özgürlüğü İçin Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma” projesi Manisalı gazetecilerden haber bekliyor. Proje kapsamında hazırlanan özel ilave ile Manisa‘da yaşayan serbest veya işsiz gazeteciler, telif desteğinden faydalanabilecekler.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazeteciler Sendikası ile ortaklaşa yürüttüğü, Avrupa Birliği destekli “Basın Özgürlüğü İçin Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma” projesi özel ilavelerle yerel basın mensuplarına destek sağlamaya devam ediyor. Muğla ve Aydın’dan sonra Manisa özel ilavesi için Manisalı gazetecilere duyuruda bulunan Cemiyet, Manisa haberlerini özellikle bölgede yaşayan işsiz ve serbest çalışan gazetecilerden bekliyor. Program, iş arama sürecinde olan ve/veya serbest çalışan gazetecilerin çalışmalarını maddi destekle sürdürmelerini teşvik etmeyi ve özgürce haber yapabilmelerine amaçlıyor.

 

Proje kapsamında, İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2019 yılından beri telif desteği veriyor. 9 Eylül Gazetesi ve özel ilaveler de haberleri yayınlanan gazeteciler de bu telif desteğinden faydalanabiliyor ve özgürce haber yapabiliyor. Projede serbest ve işsiz gazetecilerin katkılarıyla Mülteci, Gençlik ve İşsizlik, Kadına Şiddet, Muğla özel ilavesi yayınlandı.

 

Pandemi nedeniyle proje kapsamında yer alan Manisa, Muğla ve Aydın eğitimlerini özel ilavelere dönüştüren İzmir Gazeteciler Cemiyeti, böylece bölgede yaşayan işsiz ve serbest gazetecilere telif desteği sağlamayı hedefliyor. Son olarak 07.11.2020 tarihinde 9 Eylül Gazetesi ile birlikte Muğla özel ilavesi yayınlayan İGC; Aydın ve Manisa için de çalışmalarına hız verdi.

 

Aralık ayında Gazete 9 Eylül’le birlikte okuyucularla buluşması planlanan özel ek için Manisalı işsiz veya serbest gazetecilerden özel haber çalışması bekleniyor. Program kapsamında yayınlanacak eserlerin sahiplerine brüt 100 Euro telif ücreti ödenecek.

Telif Programına Kimler Katılabilir?

 İşsiz veya bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile serbest çalışan ve genç gazeteciler telif desteğine başvurabilecek. Avrupa Birliği Özgür Gazeteci Güçlü Demokrasi Projesi kapsamında uygulanan “Telif Destek Programı”na gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayanlar ile serbest çalışan gazeteciler de programdan faydalanabilecek.

Haber İçeriği

Manisa özel sayısında insan hakları, demokrasi ve bu alanda yaşanan ihlaller başta olmak üzere kentin birçok sorunu ve beklentisine yönelik haberler bekleniyor. Başlıca konu başlıkları; yoksulluk, göç, mülteci sorunu, doğa, çevre ve enerji, Manisa ve ülke ekonomisi, tarım, turizm, kadına şiddet, gençlik sorunları/beklentileri, dezavantajlı grupların sorunları ve beklentileri ve Manisa’nın yerel sorunları/beklentileri. Üretilen içeriklerden doğacak hukuki ve maddi sorumluluk eser sahibine, eserin yayın hakkı telif haklarına uygun olarak İGC ve 9 Eylül Gazetesi’ne ait olacak.

Manisa özel sayısına yönelik soru ve başvurular igcabtelif@gmail.com adresine 23.11.2020 tarihine kadar iletilebilir. Başvuruların, bülten ekinde gönderilen ve ayrıca http://igc.org.tr/telif-destek-programi-rehberi/ adresinde de yer alan başvuru formlarının doldurularak yapılması gerekmektedir.

 

CEVAP VER